טיפול בחו"ל והחזר ממכבי - פורום השתלות וטיפולים רפואיים בחו"ל

שאלה חדשה
 • עדיה

  נשלח ע"יעדיה 13:57, 22 באוקטובר 2012

  אמא שלי צריכה לעבור השתלת כליה. יש לנו הצעה לעבור השתלה באחת ממדינות מזרח אירופה. האם תוכל לקבל החזר מקופת חולים מכבי?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ערן יעקובוביץ'

  עו"ד ערן יעקובוביץ,מנהל הפורום

  17:59, 22 באוקטובר 2012

  באופן עקרוני כל קופות החולים משתתפות בעלות השתלת כליה בחו"ל וזאת בגובה תעריף משרד הבריאות לעלות ההשתלה בישראל (כ- 50,000 דולר ארה"ב). מי שחבר בביטוח המשלים של הקופה זכאי לרוב להגדלת הסכום בכמה עשרות אלפי דולרים נוספים.
  הנקודה המרכזית היא שההחזר האמור כפוף להוראות חוזר מנכ"ל משרד הבריאות והוראות חוק השתלת איברים הקובע כי על הקופה להשתכנע שההשתלה איננה מערבת סחר ותשלום עבור האיבר, לשם כך דורשות הקופות אישורים וניירות מבית החולים המקומי ומהרשויות המקומיות. רצוי מאד לברר לפני היציאה לחו"ל האם יתקבל החזר מהקופה ומה גובהו ומה בדיוק נדרש להמציא לקופה לשם קבלת ההחזר.

  תגובה

מטרת הפורום היא לתת מענה לתושבי המדינה אשר זקוקים לטיפול רפואי ומתלבטים באשר לאפשרות לבצעו בחו"ל במימון קופת החולים או הביטוח הפרטי שהם מחזיקים בו.
לכל תושב במדינה הזכות לקבל טיפול רפואי בחו"ל במימון קופת החולים שבה הוא חבר וזאת מכוח הזכאות המוענקת לכל תושבי המדינה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ובלבד שמדובר בטיפול שנדרש להצלת חיים והוא אינו ניתן לביצוע בישראל. כמו כן קיימת זכאות רחבה יותר בביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים (שב"נ), וזכאות רחבה עוד יותר בביטוח הבריאות הפרטיים שמוכרות חברות הביטוח הפרטיות.
תנאי הזכאות משתנים בהתאם למקורות הזכות הרלבנטיים (כאמור לעיל) ובהתאם ננסה בפורום לעשות סדר במכלול מקורות הזכות האפשריים.
הפורום רלוונטי לכל מי שמבקש לקבל טיפול רפואי בחו"ל (השתלות, ניתוחים או פרוצדורות רפואיות אחרות) והוא חבר בקופת חולים או באחת מתוכניות הביטוחים המשלימים של קופות החולים או בביטוח רפואי פרטי.