לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
דירת שותפים

אגרת טלויזיה לדירת שותפים

אנחנו 2 שותפים בדירה, כל אחד קיבל בנפרד אגרה לתשלום(לאחר שינוי לכתובת הנוכחית). האם עלינו לשלם כל אחד בנפרד? או שמא האגרה היא על הדירה כולה? יש לציין שהדירה לא מחולקת ויש מקלט טלויזיה אחד. מה היה קורה אילו היתה יותר מטלויזיה אחת?

סמדר בוכובזה, עו"ד

המחוקק הגביל את גביית האגרה לטלוויזיה אחת ביחידת דיור אחת, גם אם מתגוררים מספר בני משפחה המשתמשים במספר מקלטים. אם המחזיק במקלט טלוויזיה מתגורר ביחידת דיור נפרדת, אפילו שהיא צמודה, עליו לשלם אגרת טלוויזיה נפרדת. יחידת דיור נפרדת היא יחידה אשר קיימת הפרדה ברורה בינה לבין יחידת האב, והיא כוללת את כל הפונקציות הנדרשות לצורך קיומה כדירה נפרדת. רק מקום בו קיימת הפרדה של ממש בין היחידות, באופן אשר מאפשרת חיים המנותקים לחלוטין מהנעשה ביחידה הצמודה (לרבות שמירה על פרטיות הדיירים), אזי ניתן יהיה לראות באלו כיחידות דיור עצמאיות. תושב שהודיע בכתב על העברת מקלט הטלויזיה שברשותו (למשל לגרושתו) או שהוא אינו מחזיק עוד בטלוויזיה (למשל כי הוא עבר לבית הוריו, לגור בחו"ל, מסיבות של אמונה) אינו אמור לשלם אגרה. אגף הגבייה של רשות השידור לא יישלח (אסור לו) דרישות תשלום לאנשים שמסרו הודעה כאמור עד לקיום ביקור בית. רשות השידור, כל עוד אין בידיה אסמכתה שהתושב מחזיק במקלט בלל או במקלט אחר, אין בסיס בדין לחיובו באגרה. וכי אין בסיס בדין גם להתניית ביטולה של האגרה במסירת כתובת מגורים בפועל (ראו פסק דין בש"א 205710/09). רשות השידור אינה יכולה להסתמך באופן עיוור על רישום הכתובת במשרד הפנים מתוך התעלמות מטיעוניו של האזרח שאין הוא גר בכתובת הרשומה המשרד הפנים.

רן

האם טענתך "המחוקק הגביל את גביית האגרה לטלוויזיה אחת ביחידת דיור אחת, גם אם מתגוררים מספר בני משפחה המשתמשים במספר מקלטים" תקפה גם כאשר לא מדובר בבני משפחה אלה בשותפים החולקים דירה?

חתול

בתקנות ובחוק אין הגדרה של שותפים. מה שעושים זה לבדוק מי מהשותפים כבר נתפס ברשת ומשלם אגרה. מחליטים שזו הטלוויזיה שלו לצרכי האגרה. כל האחרים אם מקבלים דרישה פשוט מצהירים שאינם מחזיקים במקלט ואינם בעלים של מקלט. אם מגיעים לביקורת של רשעות השידור (זו לא שגיאת כתיב) מראים להם הקבלה/אישור של זה שמשלם כבר ומבהירים שזה המכשיר שלו והשאר רק אורחים אצלו. כך גם אם יש יותר ממקלט אחד, מחליטים מי נושא בעול וזה הכל.

שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום אגרת טלויזיה רשות השידור