נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

הסכם למתן זיקת הנאה להורדה

הסכם למתן זיקת הנאה מאפשר לבעלים בנכס להקנות לצד הזכאי זיקת הנאה. ההסכם מתייחס לתנאים ולמשך התקופה בה תוקנה זיקת ההנאה בנכס. כמו-כן יש בהסכם התייחסות למהות זיקת ההנאה, לשימוש בצנרת וסעיף של פיצוי בגין נזקים. את זיקת ההנאה הנוצרת מכוח הסכם חשוב לרשום ב"טאבו" (לשכת רישום המקרקעין) כדי להקנות לה תוקף ומעמד.
כשמדברים על זיקת הנאה מתייחסים כמובן לזיקת הנאה במקרקעין, שהיא זכות קניינית, המאפשרת לצד שלישי, שאיננו הבעלים של הנכס, לעשות בו שימוש כלשהו. במצב זה הופכים המקרקעין ל"מקרקעין כפופים" משום המחויבות לצד ג' בשל זיקת ההנאה שלו בנכס.
דוגמאות נפוצות לזיקת הנאה מכוח הסכם הן: זכות מעבר: ההסכם מעניק לבעל מקרקעין פלוני, לדוגמא, שכן, שהגישה לביתו מחייבת מעבר בשטח של שכנו, אלמוני; או אז נחתם בין השניים הסכם המקנה זכות מעבר לפלוני ובאי ביתו לעבור בשביל המצוי בשטחו של אלמוני.
דוגמא נוספת היא זכות מעבר לכל דיירי בית משותף, אשר כדי להגיע לשטח משותף, נאלצים לעבור דרך שטחו הפרטי של אחד הדיירים. גם לרשות יכולה להינתן זכות מעבר באמצעות זיקת הנאה ולא רק לאדם, כשזיקת ההנאה הנפוצה לרשויות היא זכות מעבר וגם זכות לשימוש בשטח מוגדר ממקרקעין של תושב לצרכים ציבוריים; למשל, לצורך הנחת קווי ביוב, הנחת קווי חשמל וכיו"ב.

הסכם למתן זיקת הנאה להורדה

להורדת ההסכם המלא בחינם

אשמח לליווי אישי של עו"ד

כל המידע המוצג כאן ניתן כשירות לגולשים בלבד ואינו מהוה ייעוץ משפטי או תחליף לו, כל הסתמכות על ההסכמים, התכנים והמידע שבהם הינה באחריות המשתמש בלבד.