Zap Mishpati Logo. Darck blue square with 2 fingers as if walking

הוצאת דרכון פורטוגלי - למה זה כדאי?

חופש תנועה מוחלט במדינות האיחוד האירופי, אפשרות לעסקים מגוונים (נדל"ן והשקעות), אפשרות כניסה לארה"ב ללא הצורך באשרה (לשלושה חודשים) ומלגות לימוד נדיבות: כל אלה ועוד נמצאים בהישג ידכם, לאחר שתוציאו דרכון פורטוגלי

מאת: עו"ד ונוטריון עמיחי זילברברג | עו"ד ונוטריון עמיחי זילברברג
13.11.19
תאריך עדכון: 12.12.23
8 דק'
הוצאת דרכון פורטוגלי - למה זה כדאי?

בעקבות חוק שנחקק בפורטוגל בשנת 2015, נסלל הנתיב ליהודים לקבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי. החוק מאפשר קבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי גם למי שמשפחתו היגרה לישראל ממדינה שאינה אירופית, כגון: מרוקו, טוניס, אלג'יר, לוב ועוד. בכך נפתחה האפשרות ליותר ממיליון אזרחים ישראלים להתחיל בהליך להשגת אזרחות ודרכון פורטוגלי ולהפוך לחלק מהקהילה האירופאית. רבים מהם אינם יודעים כיצד והיכן יש להתחיל. במאמר זה נשיב על השאלות הנפוצות בתחום.

בשנת 2015 נחקק בפורטוגל חוק הקובע כי כל מי שהוא צאצא של היהודים שגורשו משטח המדינה במהלך "גירוש ספרד" יכול לקבל אזרחות ודרכון פורטוגלי על פי תנאים בחוק

מי זכאי להוציא דרכון פורטוגלי?

בשנים 1492 ו-1497 התרחש אירוע היסטורי, המכונה "גירוש ספרד", במהלכו גורשו יהודים שסירבו להמיר את דתם ("אנוסים") מהממלכות שכללו את ספרד ופורטוגל של ימינו.
בשנת 2015 נחקק בפורטוגל חוק, הקובע כי כל מי שהוא צאצא של היהודים שגורשו משטח המדינה במהלך "גירוש ספרד" יכול לקבל אזרחות ודרכון פורטוגלי, בתנאי שיעמוד בתנאים הנדרשים בחוק.

מהם התנאים להוצאת דרכון פורטוגלי?

א. יהדות: על מגיש הבקשה להיות יהודי.
ב. גיל: עליו להיות מעל גיל 18.
ג. תעודת יושר: רק מבקש ללא עבר פלילי ייענה.
ד. יש לצרף ולהנפיק אישור של הקהילה היהודית בפורטוגל, המציין כי המבקש צאצא למגורשי ספרד ופורטוגל.

עורכי הדין מבצעים את המחקר, מוכיחים את הקשר הנדרש, משיגים את האישורים המבוקשים ומשלימים את כל ההליכים מול הרשויות בפורטוגל

כיצד ניתן לקבל אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל, המעיד על קשר לגירוש ספרד, כנדרש בחוק?

רבים מהזכאים לדרכון פורטוגלי חוששים כי לא יצליחו להנפיק אישור זה, על אף שאין סיבה לחשש. הקהילות היהודיות בפורטו וליסבון, מעניקות למבקש אישור כי הוא צאצא למגורשי ספרד ופורטוגל. לבקשה לקהילה היהודית יש לצרף אילן יוחסין המוכיח את הקשר המשפחתי לאנוסי ספרד ופורטוגל, מכתב פירוט המפרט את הקשר לאנוסי ספרד ופורטוגל וכן אם יש מסמכים המעידים על הקשר לאנוסי ספרד כגון כתובה, דרכונים ישנים וכדומה.

לעורכי דין בישראל העוסקים בתחום, יש את הידע והניסיון להשגת אישור הקהילה המיוחד. עורכי הדין מבצעים את המחקר, מוכיחים את הקשר הנדרש, משיגים את האישורים המבוקשים ומשלימים את כל ההליכים מול הרשויות בפורטוגל. לכן, למעשה, הדרך להנפקת דרכון פורטוגלי מתחילה בפנייה לעורך דין ישראלי העוסק באזרחות פורטוגלית.

רבים מהיהודים שגורשו למדינות בבלקן ובאפריקה, באירופה ובדרום אמריקה, עומדים בתנאים הנדרשים ויכולים לקבל דרכון פורטוגל

במקרה שישראלי מקבל דרכון פורטוגלי, מה הדין של בני משפחתו? האם הם מקבלים אזרחות באופן אוטומטי?

הורים לאזרח פורטוגלי שקיבל אזרחות מכוח החוק החדש אינם מקבלים אזרחות אוטומטית. לשם קבלת אזרחות, עליהם להגיש בקשה בנפרד. לעומתם, ילדים לאזרח פורטוגלי, שגילם מתחת לגיל 18, יוכלו לקבל אזרחות, אך יש לנקוט הליך לשם כך מול הרשויות. ילדים "חדשים" שנולדו לאחר שאביהם כבר קיבל את האזרחות, לא יידרשו להליך זה ויקבלו אזרחות פורטוגלית, באופן מיידי ואוטומטי. בני זוג הנשואים יותר משלוש שנים לאזרח פורטוגלי יהיו זכאים לאזרחות פורטוגלית לאחר שיגישו בקשה. לאור זאת, נראה כי ישראלים רבים יכולים ליהנות מזכאות לדרכון פורטוגלי. רבים מהיהודים שגורשו למדינות בבלקן ובאפריקה, באירופה ובדרום אמריקה, עומדים בתנאים הנדרשים ויכולים לקבל דרכון פורטוגלי.

עורכי דין רבים מציעים בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי, בחינם או במחיר סמלי, מה שהופך את בדיקת הזכאות לכדאית, גם במקרים בהם הסיכוי קלוש לקשר לגירוש ספרד

לאילו מדינות גורשו יהודים שחיו בפורטוגל במהלך גירוש ספרד?

יהודים רבים שגורשו מספרד, עזבו למדינות שונות, והתמקמו - לאחר מסע מפרך - בין היתר במדינות הבאות: מרוקו, לוב, מצרים, יוון, טורקיה, אלג'יר, טוניסיה, לבנון, סוריה, בולגריה, מדינות דרום אמריקה, איטליה, עיראק, הולנד ועוד. חלק מהיהודים אף הגיעו לפלשתינה. לכן, מי שיודע כי הוא דור שלישי או יותר בארץ, ואינו יודע את מקורות אבותיו ומסלולי הגירתם, רצוי כי יברר זאת: האם יש למשפחתו קשר לגירוש ספרד ומה זכאותו? חשוב לציין כי לא רק הגירה ממדינות אלה מזכה בדרכון פורטוגלי. יש נסיבות נוספות, המצדיקות בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי ורצוי להתייעץ עם עורך דין הבקיא בהליך קבלת אזרחות פורטוגלית.

למי כדאי לבצע בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי?

עורכי דין רבים מציעים בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי, בחינם או במחיר סמלי, מה שהופך את בדיקת הזכאות לכדאית, גם במקרים בהם הסיכוי קלוש לקשר לגירוש ספרד.
לאור היתרונות הרבים של אזרחות פורטוגלית ומהירות הבדיקה, מומלץ לברר את הזכאות, בפרט עבור מי שמתקיימות בו הנסיבות הבאות:

1. משפחתו היגרה מאחת ממדינות הבלקן, צפון אפריקה או דרום אמריקה.
2. משפחתו משתייכת לעדות המזרח.
3. משפחתו שוהה בישראל דורות רבים.
4. אי ידיעה או רמז לגבי מוצא ושורשים של משפחתו.
5. שם משפחתו מרמז על קשר לגירוש ספרד.

בין שמות המשפחה המרמזים על קשר לגירוש ספרד: אטיאס, עמר, גרסיה, קדוש, עטיה, חייט, מוסרי, אבואב, פרץ, אברבנאל, אלפר, אלוף, יהודה, ברוך, בן-דריהן, ברגה

אילו שמות משפחה מעידים על קשר לגירוש ספרד, כך שהמשתייכים למשפחה עשויים להיות זכאים לדרכון פורטוגלי?

שמות משפחה נפוצים של יהודים שגורשו מספרד, כוללים מאות שמות. עורך הדין יוכל להפנות אתכם למאגר השמות של מגורשי ספרד. בין שמות המשפחה, המרמזים על קשר לגירוש ספרד, נפוצים השמות הבאים: אטיאס, עמר, גרסיה, קדוש, עטיה, חייט, מוסרי, אבואב, פרץ, אברבנאל, אלפר, אלוף, יהודה, ברוך, בן-דריהן, ברגה ועוד.

מי ששואף ללמוד, להתגורר, ללמוד, לעבוד, לטייל או להשקיע בפורטוגל או בכל אחת ממדינות אירופה, יעשה זאת בקלות ועם הרבה הטבות, כאזרח האיחוד האירופאי

מדוע כדאי להוציא דרכון פורטוגלי?

כאמור, דרכון פורטוגלי הוא למעשה דרכון אירופאי. מאז 1993, אירופה היא יבשת שרבות ממדינות אירופה לרבות פורטוגל מאוחדות ליחידה אחת המכונה "האיחוד האירופי המשותף". אזרחי המדינות המשתייכות לאיחוד האירופאי נהנים ממגוון זכויות. קיימים יתרונות רבים להוצאת דרכון פורטוגלי ובהם:

1. עצם היכולת להחזיק אזרחות נוספת, מבלי לוותר על האזרחות הישראלית. במילים אחרות: אם אפשר, אז למה לא?
2. אפשרות לקבלת אשרת כניסה לארה"ב לתקופה של עד 3 חודשים ללא צורך באשרת כניסה.
3. מי ששואף ללמוד, להתגורר, ללמוד, לעבוד, לטייל או להשקיע (עסקים, נדל"ן, השקעות בקרנות ובבנקים) בפורטוגל או בכל אחת ממדינות אירופה, יעשה זאת בקלות ועם הרבה הטבות, כאזרח האיחוד האירופי.

בשורה התחתונה: דרכון פורטוגלי מעניק למחזיק בו יתרונות רבים, ומאפשר לישראלים לעשות פעולות רבות, שרבים מאיתנו שואפים לעשות.

יתרון נוסף, בולט ובעל חשיבות, של דרכון פורטוגלי: האפשרות לקבלת טיפול רפואי בעת הצורךבמחירים מסובסדים ונמוכים, באופן שמאפשר הסתייעות ברפואה מתקדמת ואיכותית 

מה, למשל, מאפשר דרכון פורטוגלי לישראלים המחזיקים בו?

הדרכון מאפשר את הפעולות הבאות:

1. מעבר קל בין מדינות אירופאיות וכניסה מהירה וחלקה למדינות האיחוד.
2. בזכות דרכון פורטוגלי ניתן להיכנס לארה"ב בקלות רבה, ללא צורך בוויזה.
3. בזכות דרכון פורטוגלי תוכלו להתגורר, לחיות ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי.
4. הדרכון מעניק אפשרות להקים ולנהל עסק באחת ממדינות אירופה, ללא צורך בשותף מקומי, תוך הנאה מהטבות מס ומכס.
5. בדומה לעסקים, כך גם לגבי השקעות: ניתן להשקיע בבתי השקעות ובבנקים במדינות אירופה ואף לרכוש נדל"ן ולזכות בהקלות רבות ובהטבות משמעותיות, בזכות האזרחות האירופאית.
6. הדרכון חוסך שכר לימוד (שכר הלימוד מסובסד בכל מדינות אירופה, באופן מלא או חלקי, לאזרחי האיחוד); בנוסף, ניתן לזכות במלגות למימון הלימודים ובמלגות קיום במדינה הזרה, במהלך הלימודים. זאת, לצד הקלות בתנאי הקבלה ללימודים בפקולטות מבוקשות.
7. יתרון נוסף, בולט ובעל חשיבות, של דרכון פורטוגלי: האפשרות לקבלת טיפול רפואי בעת הצורך (חלילה) במחירים מסובסדים ונמוכים, באופן שמאפשר הסתייעות ברפואה מתקדמת ואיכותית במחיר מוזל.

האם יש לוותר על האזרחות הישראלית כדי לקבל דרכון פורטוגלי?

לא! הרשויות בפורטוגל אינן דורשות ויתור על האזרחות הישראלית. אין כל צורך לוותר על האזרחות הישראלית כדי לקבל דרכון פורטוגלי.

מבקש דרכון, שיוותר על סיוע משפטי ישראלי, ייאלץ לטוס פעמים רבות לפורטוגל, לבצע מחקר שורשים מקיף וסבוך, לעמוד בקשר עם נציגי רשויות רבים ולהשקיע משאבים כלכליים ופיזיים רבים

כמה זמן נמשך תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי והאם ניתן להנפיקו ללא סיוע משפטי?

התהליך להסדרת דרכון עשוי לארוך בין שנה עד שנתיים. האם ניתן להנפיק דרכון פורטוגלי באופן עצמאי, ללא סיוע משפטי? ניתן, אך לא מומלץ: עורך דין ישראלי, המתמחה בהנפקת דרכון פורטוגלי, שולט היטב בכל ההליכים הכרוכים במסע להנפקת הדרכון המיוחל. ישראלי שאינו דובר את השפה ואינו מכיר את ההתנהלות הנדרשת מול הרשויות בפורטוגל, עלול לבזבז משאבים רבים. כך, שכרו ייצא בהפסדו. טעות לחשוב שהימנעות מהסתייעות בעורך דין המתמחה בדרכון פורטוגלי תחסוך הוצאות כלכליות. לעורך הדין יש את הידע, הכלים, הניסיון והמיומנויות, הנדרשים להשלים הליך הוצאת דרכון פורטוגלי בקלות, במהירות וביעילות.

כך, מבקש דרכון, שיוותר על סיוע משפטי ישראלי, ייאלץ לטוס פעמים רבות לפורטוגל, לבצע מחקר שורשים מקיף וסבוך, לעמוד בקשר עם נציגי רשויות רבים ולהשקיע משאבים כלכליים ופיזיים רבים.
לעומת זאת, עורך הדין, בזכות קשריו עם עורכי דין מקומיים, עם נציגי הרשויות השונות ועם ראשי הקהילה היהודית בפורטוגל, חוסך את המשאבים הללו. תוך שנתיים, לכל היותר, יזכה הלקוח בדרכון פורטוגלי, וייחסכו לו נסיעות רבות, הוצאות גבוהות, כיתות רגליים ואפשרות כישלון, בשל חוסר ידע נחוץ.

לסיכום: דרכון פורטוגלי מקנה למחזיקים בו יתרונות רבים. בעקבות חוק שנחקק בפורטוגל בשנת 2015, ישראלים רבים זכאים להוצאת דרכון פורטוגלי. מדובר בהליך סבוך וממושך. מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום.

* עו"ד ונוטריון עמיחי זילברברג הוא בעל ניסיון עשיר בתחומי המשפט האזרחי-מסחרי ונדל"ן; בעל התמחות ייחודית בהוצאת אזרחות פורטוגלית ופולנית ודרכון פורטוגלי ופולני לישראלים. משרדו ממוקם בראשון לציון
** סייעה בהכנת הכתבה: נגוהה שפרלינג, כתבת zap משפטי

עו"ד ונוטריון עמיחי זילברברג

עו"ד ונוטריון עמיחי זילברברג

משרד עו"ד זילברברג נוסד בשנת 1964 ע"י סבו של עו"ד עמיחי זילברברג יצחק זילברברג ז"ל, ומראשיתו עסק והתמחה בהוצאת דרכון פולני ואזרחות פולנית. כיום עו"ד זילברברג ממשיך את דרכו של סבו, וכמו כן נושא מומחיות נוספת בתחום הנדל"ן ובתחום המשפט המסחרי-אזרחי.
משפט מסחרי, דין פולני, נוטריון, מקרקעין ונדל"ן, אזרחות, דין ודרכון זר

האם מאמר זה עזר לך?

contactלקבלת ייעוץ מעו"ד ונוטריון עמיחי זילברברג

contactצרו קשר

מאמרים נוספים
 • אזרחות ודרכון פולני - המדריך השלם

  אזרחות ודרכון פולני - המדריך השלם

  כיצד תוכלו להוציא דרכון פולני? אילו מסמכים תדרשו להציג? כמה שלבים תעברו בדרך ומה יהיה אורכו של התהליך? לפניכם מידע חשוב בדרך להוצאת הדרכון המיוחל
  6 דק'
 • מעמד אישי של בן זוג שאינו יהודי בישראל - מדריך

  מעמד אישי של בן זוג שאינו יהודי בישראל - מדריך

  גם אם מצאת את בחיר לבך מעבר לים ונישאתם, וגם אם הצלחתם להכריע בוויכוחים היכן לחיות והוא הסכים לאפשר לך לגור ליד אמא (למרות החום, המצב הביטחוני וקשיי השפה והפרנסה), החלום הוורוד של זוג נשוי בישראל ממאן להתממש במהירות. אזרח/ית ישראלי/ת הנישא לבן/ת זוג שאינו יהודי/ה ושואף לחיות עמו/ה בישראל ניצב מול אתגרים רבים. הדרך למעמד הנכסף שיאפשר לבן/ת הזוג לחיות בישראל ולהתפרנס פה זרועה קשיים ומכשולים. לאיזה מעמד יכול לזכות בן זוג זר החי בישראל? אילו קשיים מחכים לכם בדרך למעמד הנכסף? וכיצד, אם בכלל, ניתן להקל על התהליך?
  7 דק'
 • דרכון פולני - שאלות ותשובות

  דרכון פולני - שאלות ותשובות

  אילו זכויות מוענקות לבעלי אזרחות פולנית? במקרה שהסבא רבא היה אזרח פולין, הנינים יכולים להוציא דרכון פולני? שאלות אלו ואחרות נשאלו לאחרונה בפורום דרכון פולני בפורטל משפטי. מנהל הפורום, עו"ד עמיחי זילברברג, השיב לשאלות הגולשים
  3 דק'
עו"ד ונוטריון עמיחי זילברברג

לקבלת ייעוץ מעו"ד ונוטריון עמיחי זילברברג