נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

דחיית תביעה ייצוגית נגד פרטנר

ביהמ"ש: פרטנר רשאית להקצות מספרים מיוחדים ולגבות כסף עבורם.

מאת: עו"ד אורנית אבני-גורטלר| | 2
דחיית תביעה ייצוגית נגד פרטנר

ביהמ"ש המחוזי בירושלים דחה לאחרונה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד פרטנר בטענה, כי היא אינה רשאית לגבות מהלקוחות שלה תשלום עבור בחירת "מספרים מיוחדים".

האם חב' פרטנר תקשורת בע"מ רשאית לגבות מלקוחותיה תשלום בעבור הקצאת "מספר מיוחד"? זו השאלה העיקרית שעמדה בפני השופט יצחק ענבר.

המבקש, אדם בשם ליבל סיני, התקשר עם פרטנר בעסקה לקבל שירותים. בין השנים 1999-2003 הוא שילם לפרטנר סכום של 800 שקלים עבור כל אחד מה"מספרים המיוחדים" הבאים: 0542220222, 0542223222, 0542221222 ו-0547772777; וסכום של 700 ש"ח (לא כולל מע"מ) עבור כל אחד מה"מספרים המיוחדים" הבאים: 0544646464, 0544202020 ו-0544505050.
לטענתו, פרטנר גבתה ממנו את התשלום עבור "מספר מיוחד" בלי שקיימת לכך הסמכה ברשיון שלה, בניגוד לחוק התקשורת ובניגוד ל"תכנית המספור" האוסרים סחר במספרי טלפון.
לפיכך, לטענת סיני, פרטנר חייבת להחזיר לו ולכל מנוייה את התשלומים ששילמו עבור "מספר מיוחד" וכן לפצותם בפיצוי נוסף. סיני עתר לאשר את תביעתו כתביעה ייצוגית.
פרטנר טענה מנגד, כי יש לדחות  את הבקשה הן  בשל העדר עילה והן משום שהתביעה לא מתאימה להתברר בהליך של תביעה ייצוגית.

פרטנר רשאית להקצות מספרים מיוחדים ולגבות כסף עבורם
השופט יצחק ענבר דחה את הבקשה, וקבע כי הרשיון של פרטנר כן מאפשר לה להקצות מספר מיוחד ולגבות תשלום עבורו. כן נקבע, כי גביית תשלום עבור מספר מיוחד אינה מפרה את תכנית המספור.
השופט פסק, כי קשה למצוא הגיון בטענה, כי פרטנר חיבת לגבות תעריפים אחידים עבור כל סוגי המספרים, שכן מספר מיוחד עשוי להיות חסר ערך עבור אדם אחד, אך בעל ערך עבור אדם אחר. "אין סיבה שלא לאפשר למשיבה לקבוע עבור המספר המיוחד תעריף מיוחד, אשר יהווה סנן של מנויים כדוגמת פלוני שאינם זקוקים למספר זה, וכך יאפשר לאלמוני לרכשו ולהפיק ממנו ערך, בבחינת "זה נהנה וזה לא חסר"", כתב השופט.

בסיכום קבע השופט ענבר, כי תביעתו של המבקש להחזר התשלומים ששילם מרצונו עבור המספרים שבחר בהם משוללת עילה, וממילא לא ניתן לקבוע כי ל"קבוצה" יש סיכויי הצלחה סבירים לזכות בתביעה. השופט חייב את המבקש לשלם לפרטנר הוצאות ושכ"ט עו"ד בסכום כולל של 40,000 ש"ח ומע"מ.
(בש"א 3186/08 ליבל  סיני נ' חב' פרטנר תקשורת בע"מ).
• ב"כ המבקש: עו"ד ע' קלס
• ב"כ המשיבה: עוה"ד  י' רייטר, ד' ורסנו, ד' אמיר

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
עו"ד אורנית אבני-גורטלר

מערכת משפטי

עו"ד אורנית אבני גורטלר היא עורכת פורטל זאפ משפטי מעל ל-7 שנים.

לפרופיל המלא