משפטי– זאפ
משפטימקרקעין ונדל"ןתיווךזכאות לדמי תיווך לא מותנית בנוכחות המתווך בזמן חתימת החוזה

זכאות לדמי תיווך לא מותנית בנוכחות המתווך בזמן חתימת החוזה

ביהמ"ש קיבל תביעה של מתווך לתשלום דמי תיווך, וקבע כי הוא היה הגורם היעיל בעסקה. בכך, דחה ביהמ"ש את טענת הקונים כי המתווך לא היה הגורם היעיל משום שבין היתר לא היה נוכח בזמן החתימה על החוזה.

מאת: עו"ד אורנית אבני-גורטלר
04.05.10
תאריך עדכון: 04.05.10
2 דק'
זכאות לדמי תיווך לא מותנית בנוכחות המתווך בזמן חתימת החוזה

ביהמ"ש לתביעות קטנות בירושלים דן לאחרונה בתביעה לתשלום דמי תיווך.

הנתבעים, אם ובנה, חתמו על הסכם לתשלום דמי תיווך, שבו צוינו פרטי הדירה שקנו.
האם והבן הודו, כי התובע-המתווך הוא זה שהביא אותם לראשונה לדירה, שאותה בסופו של דבר קנו. אך, לטענתם היה אירוע שבו לא עלה בידם לקבל מפתחות או ליצור קשר עם המוכר לצורך אחת הפעולות הכרוכות בביצוע העסקה, והמתווך לא סייע בידם. יחד עם זאת, בסופו של דבר הרכישה הושלמה בהצלחה.
עוד טענו  האם והבן, כי המתווך לא נכח בחתימת החוזה. על כן טענתם בכתב ההגנה הייתה, כי התובע לא היה הגורם היעיל ברכישה.

המתווך היה הגורם היעיל
השופט שאול מנהיים דחה את הטענה, כי המתווך לא היה הגורם היעיל בעסקה, וקבע כי כאשר אין מחלוקת שהמתווך הוא זה שהציג לראשונה את הדירה לרוכשים, והוא זה שיצר את הקשר הראשון בינם לבין המוכר, אשר השתכלל לכלל עסקת מכר שלא רק נחתמה אלא גם בוצעה, די בכך כדי לומר שהוא היה הגורם היעיל, גם אם לא היווה באופן צמוד את כל שלבי ההתקשרות בכלל וביצוע החוזה בפרט.

"למעשה", פסק השופט, "תפקידו של מתווך מסתיים עם עריכת חוזה בר תוקף בין הצדדים לעסקה. אין גם חובה שהמתווך יהא נוכח בעת החתימה על חוזה כזה".

בהתאם לכך, השופט קיבל את תביעת המתווך, וחייב את האם ובנה לשלם לו סך של 12,233 שקלים.
בנוסף, חייב את השופט את האם ובנה בתשלום הוצאות משפט של 350 שקלים.

רוצים לקרוא את פסק הדין? תקדין - פסק דין

 (ת"ק 30005-12-09 יחיאל צובארי נ' אתי בקשי)

רוצים לשאול שאלה? היכנסו לפורום מקרקעין

האם מאמר זה עזר לך?

רוצים להתייעץ עם עורך דין?

עורכי דין בתחום

ניצה כהן, משרד עורכי דין

ניצה כהן, משרד עורכי דין

דרך העצמאות 84, חיפה
דיני עבודה, אובדן כושר עבודה, רשלנות רפואית, רשלנות רפואית, ביטוח לאומי, המשפט הצבאי, תביעות חברות ביטוח, נזיקין ותאונות, מקרקעין ונדל"ן, פלילי, הוצאה לפועל, דיני משפחה וגירושין, תעבורה, משרד הבטחון ונכי צה"ל, הגשת בקשה להקלה בעונש, הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה, מחיקת רישום פלילי צבאי, ייצוג בבית-הדין הצבאי לערעורים, ניהול משפט הוכחות בבית-הדין הצבאי, דיוני מעצר, ייעוץ וליווי בחקירה, תאונות אישיות, מחלות קשות, סיעוד, טיפול מול משרד הבריאות, פנסיה נכות, פנסיה רפואית, ביטוח לאומי, תביעות כנגד משרד הבטחון, תביעות ביטוח, נזקי גוף, תאונות עבודה, תאונות דרכים, הסכמי מכר, פינוי שוכר, דירות מכונס נכסים, תכנון ובניה / רישוי בניה, חוזי שכירות, בתים משותפים, תביעת ליקויי בניה, רכישת דירה יד שניה, תמ"א 38, העסקת עובדים זרים לא חוקיים, פגיעה בביטחון המדינה, שוחד, זיוף והונאה, עבירות רכוש, עבירות המתה, מחיקת רישום פלילי, עבירות סמים, ייצוג קטינים, עבירות אלימות, עבירות מין, חקירה ומעצר, מחיקת חובות, גביית חובות, צו עיכוב יציאה מהארץ, ייצוג חייבים, ייצוג זוכים, חוזי עבודה, פיצויי פיטורין, זכויות נשים, שימוע לפני פיטורין, הטרדה מינית, זכויות עובדים, הסכמי שהות, ייפוי כח, הסכמי חלוקת עזבון, מזונות, הסדרי ראייה, חטיפת ילדים, הסכמי ממון, ירושות וצוואות, אפוטרופסות, אלימות במשפחה, ידועים בציבור, חלוקת רכוש, בית דין רבני, גירושין, מיסוי מקרקעין, ילד נכה, גמלת זקנה, פטור ממס הכנסה, מוגבלים בניידות, נפגעי תאונות, נכות כללית, נפגעי עבודה, ביטול פסילות מנהליות, נהיגה ללא רשיון, שלילת רשיון, עבירות תנועה, דו"חות תנועה, מהירות מופרזת, נהיגה בשכרות, רשלנות רפואית בשיניים, רשלנות רפואית בבתי חולים, רשלנות רפואית בקופת חולים, אובדן כושר עבודה