משפטי– זאפ
משפטידיני וחוקי תעבורהרישיון נהיגה - פסילה ושלילהביהמ"ש לתעבורה ביטל פסילת רשיון מנהלית, ונזף במשטרה

ביהמ"ש לתעבורה ביטל פסילת רשיון מנהלית, ונזף במשטרה

נתפסת נוהג במהירות מופרזת? לא בטוח שרשיונך ישלל. כך, כל עוד המשטרה לא מכיילת את מכשירי המדידה שלה על אף פסיקת בתי המשפט בנושא.

מאת: עו"ד אורנית אבני-גורטלר
26.07.10
תאריך עדכון: 26.07.10
2 דק'
ביהמ"ש לתעבורה ביטל פסילת רשיון מנהלית, ונזף במשטרה

ביהמ"ש לתעבורה בבאר-שבע דן לאחרונה בבקשה לביטול צו פסילה מנהלית שניתן ע"י קצין משטרה למשך 30 יום לאחר שהמבקש, יוסי לב, "נתפס" נוהג במהירות מעל המותר, כאשר המדידה התבצעה באמצעות מכשיר מסוג ממל"ז.
בבקשה נטען, כי המדידה לא הייתה מדויקת.

השופט ס. הנשיא דוד לנדסמן ציין, כי ביהמ"ש נחרד מריבוי עבירות התנועה וברור שחלק מתפקידו הוא לשמור על הציבור ולנסות להבטיח כי נוסעים בכבישים יגיעו למחוז חפצם בבטחה וכן לעזור במלחמה באכיפת עבירות תנועה. אבל, יחד עם זאת, קבע השופט, גם מחובתה של משטרת ישראל לכבד החלטות של בית המשפט ולדאוג לכיול מכשירי המדידה.

ביקורת על המשטרה
"עדיין לא מובן לי מדוע מתעקשת משטרת ישראל לא לבצע כיול למכשירי המדידה שלה, כאשר מכשירים נוספים אחרים בשימוש כל מיני מוסדות אחרות שבאמצעותם לא מעמידים אנשים לדין, כן עוברים כיול והכל כדי להבטיח אמינות המדידה", כתב השופט בפסק הדין.

התייעצו עם עורכי דין תעבורה

השופט הוסיף, כי במצב משפטי השורר כרגע, כאשר לא נמצא בידי התביעה אישור כלשהו שהמכשיר עובר כיול, ברור כי חסר לתביעה אלמנט חשוב שדרוש כדי להביא להרשעה, ולכן ניתן לומר, כי לא קיימות ראיות לכאורה להוכחת האשמה, ואין זה מוצדק לפסול את רשיון הנהיגה של המבקש אפילו לתקופה מוגבלת במסגרת מנהלית.

"לא מדובר בתשלום פיצוי ו/או קנס שעל ידי החלטה מאוחרת ניתן להחזיר את הכסף, אלא הגבלת אפשרות לנהוג וזו פגיעה שלא ניתן לפצות באמצעות תשלום, לפחות לא באופן מידתי", הדגיש השופט, והורה למשטרה להחזיר ללב את רשיון הנהיגה באופן מיידי.

(בפ"מ 8981-05-10 יוסי לב נ' מדינת ישראל)

האם מאמר זה עזר לך?

רוצים להתייעץ עם עורך דין?

עורכי דין בתחום

ניצה כהן, משרד עורכי דין

ניצה כהן, משרד עורכי דין

דרך העצמאות 84, חיפה
דיני עבודה, אובדן כושר עבודה, רשלנות רפואית, רשלנות רפואית, ביטוח לאומי, המשפט הצבאי, תביעות חברות ביטוח, נזיקין ותאונות, מקרקעין ונדל"ן, פלילי, הוצאה לפועל, דיני משפחה וגירושין, תעבורה, משרד הבטחון ונכי צה"ל, הגשת בקשה להקלה בעונש, הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה, מחיקת רישום פלילי צבאי, ייצוג בבית-הדין הצבאי לערעורים, ניהול משפט הוכחות בבית-הדין הצבאי, דיוני מעצר, ייעוץ וליווי בחקירה, תאונות אישיות, מחלות קשות, סיעוד, טיפול מול משרד הבריאות, פנסיה נכות, פנסיה רפואית, ביטוח לאומי, תביעות כנגד משרד הבטחון, תביעות ביטוח, נזקי גוף, תאונות עבודה, תאונות דרכים, הסכמי מכר, פינוי שוכר, דירות מכונס נכסים, תכנון ובניה / רישוי בניה, חוזי שכירות, בתים משותפים, תביעת ליקויי בניה, רכישת דירה יד שניה, תמ"א 38, העסקת עובדים זרים לא חוקיים, פגיעה בביטחון המדינה, שוחד, זיוף והונאה, עבירות רכוש, עבירות המתה, מחיקת רישום פלילי, עבירות סמים, ייצוג קטינים, עבירות אלימות, עבירות מין, חקירה ומעצר, מחיקת חובות, גביית חובות, צו עיכוב יציאה מהארץ, ייצוג חייבים, ייצוג זוכים, חוזי עבודה, פיצויי פיטורין, זכויות נשים, שימוע לפני פיטורין, הטרדה מינית, זכויות עובדים, הסכמי שהות, ייפוי כח, הסכמי חלוקת עזבון, מזונות, הסדרי ראייה, חטיפת ילדים, הסכמי ממון, ירושות וצוואות, אפוטרופסות, אלימות במשפחה, ידועים בציבור, חלוקת רכוש, בית דין רבני, גירושין, מיסוי מקרקעין, ילד נכה, גמלת זקנה, פטור ממס הכנסה, מוגבלים בניידות, נפגעי תאונות, נכות כללית, נפגעי עבודה, ביטול פסילות מנהליות, נהיגה ללא רשיון, שלילת רשיון, עבירות תנועה, דו"חות תנועה, מהירות מופרזת, נהיגה בשכרות, רשלנות רפואית בשיניים, רשלנות רפואית בבתי חולים, רשלנות רפואית בקופת חולים, אובדן כושר עבודה