קנס יציאה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • עידן

  נשלח ע"יעידן 19:35, 25 בינואר 2015

  שלום רב לפני חודש התחלתי לעבוד בחברת ביטוח ובחוזה עליו חתמתי היה רשום כי אני מתחייב לשנתיים עבודה ובמידה ואעזוב לפני הזמן אצטרך לשלם קנס בגובה 500 ש"ח על כל חודש שנותר לסיום ההתחייבות. לדוגמא אם אעזוב כעבור חודשיים אשלם קנס בגובה 500 ש"ח כפול 22 החודשים שנותרו. חשוב לציין כי ההכשרה היא פרטנית ע"י עובדי המקום ולא ע"י קורס. כעת לאחר כחודש של עבודה ברצוני לעזוב אך חושש שידרשו ממני את סכום הקנס שכרגע עומד על 11500 ש"ח. האם קנס זה הוא חוקי? הרי ההכשרה שעברתי עובר כל עובד בכל חברה אליה הוא מגיע ולרוב לא דורשים התחייבות עם קנס בגודל כזה. אשמח לתשובתך

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  12:27, 26 בינואר 2015

  בהנחה שקיים הסכם לפיו המעסיק רשאי לקזז את עלויות ההכשרה במקרה שהעובד מפסיק עבודתו לפני תקופה מינימלית שהוסכמה, המעסיק לכאורה זכאי לקזז סכום זה, אולם, עליו להראות שהוא הוציא את ההוצאות שהוא דורש לקזזן בפועל ושהתקופה עליה נדרש העובד להתחייב הגיונית בנסיבות.
  יש לעשות הבחנה בין הכשרה חיצונית אליה נשלח העובד לבין הכשרה פנימית שעובר העובד במקום עבודתו, שככלל, לא תזכה את המעסיק בהחזר עלות השקעתו, שהרי כל מעסיק מחויב לקחת בחשבון שעליו להשקיע משאבים כספיים וניהוליים בלימוד העובד החדש את מלאכתו ולא סביר שהכשרה פנימית תזכה את המעסיק בהחזר עלויות ההשקעה והניהול.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.