• 25 בינואר 2015

  קנס יציאה

  שלום רב
  לפני חודש התחלתי לעבוד בחברת ביטוח ובחוזה עליו חתמתי היה רשום כי אני מתחייב לשנתיים עבודה ובמידה ואעזוב לפני הזמן אצטרך לשלם קנס בגובה 500 ש"ח על כל חודש שנותר לסיום ההתחייבות. לדוגמא אם אעזוב כעבור חודשיים אשלם קנס בגובה 500 ש"ח כפול 22 החודשים שנותרו.
  חשוב לציין כי ההכשרה היא פרטנית ע"י עובדי המקום ולא ע"י קורס. כעת לאחר כחודש של עבודה ברצוני לעזוב אך חושש שידרשו ממני את סכום הקנס שכרגע עומד על 11500 ש"ח. האם קנס זה הוא חוקי? הרי ההכשרה שעברתי עובר כל עובד בכל חברה אליה הוא מגיע ולרוב לא דורשים התחייבות עם קנס בגודל כזה.
  אשמח לתשובתך

  25 בינואר 2015
 • מנהל הפורום עו"ד גל גורודיסקי 26 בינואר 2015

  קנס יציאה

  בהנחה שקיים הסכם לפיו המעסיק רשאי לקזז את עלויות ההכשרה במקרה שהעובד מפסיק עבודתו לפני תקופה מינימלית שהוסכמה, המעסיק לכאורה זכאי לקזז סכום זה, אולם, עליו להראות שהוא הוציא את ההוצאות שהוא דורש לקזזן בפועל ושהתקופה עליה נדרש העובד להתחייב הגיונית בנסיבות.
  יש לעשות הבחנה בין הכשרה חיצונית אליה נשלח העובד לבין הכשרה פנימית שעובר העובד במקום עבודתו, שככלל, לא תזכה את המעסיק בהחזר עלות השקעתו, שהרי כל מעסיק מחויב לקחת בחשבון שעליו להשקיע משאבים כספיים וניהוליים בלימוד העובד החדש את מלאכתו ולא סביר שהכשרה פנימית תזכה את המעסיק בהחזר עלויות ההשקעה והניהול.

  26 בינואר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?