פיטורי עובד חולה בשל קיצוצים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • יעל

  נשלח ע"ייעל 12:40, 27 באפריל 2015

  היי, בחברה שלנו מחלקות רבות. בשל קיצוצים סוגרים מחלקה אחת ומפטרים את כל העובדים במחלקה זו. אחת העובדות חולה ומקבלת טיפולים. האם מאחר והפיטורין הם בשל קיצוצים זה אפשרי או שבגלל שזו מחלקה אחת בתוך חברה הם חייבים להעביר אותה למחלקה קיימת על מנת שלא לפטר?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  10:25, 28 באפריל 2015

  מעסיק אינו רשאי לפטר עובד בתקופת ימי המחלה הצבורים לזכותו על פי חוק או הסכם אולם אין מניעה לעשות כן לאחר מכן בכפוף לחובת תום הלב ותשלום כל זכויותיו של העובד. כמו כן, מעסיק אינו רשאי לכלול ימי מחלה בתקופת הודעה מוקדמת לפיטורים. עובד אינו חייב להשלים את תקופת ההודעה המוקדמת שנתן להתפטרות במקרה בו הוא חולה במהלכה.
  חברות ומפעלים רבים נמצאים בפני תהליכים של צמצומים והבראה אשר ישפיעו באופן ישיר על תנאי העובדה של העובדים. טעות רווחת, הן בקרב עובדים והן בקרב מעסיקים, היא כי המשבר נותן "אישור" למעסיקים לסטות מהנורמות הקבועות בדין ולנהוג באופן שונה ככל שהדברים אמורים בזכויות העובדים. חשוב לציין, כי לעומת סגירה טוטלית של מפעל, סגירת מחלקה בתוך מפעל היא סוג של פיטורי צמצום. הרי מקום העבודה ממשיך לתפקד ולהעסיק עובדים, ואין הכרח שבעקבות סגירת מחלקה יפוטרו רק עובדים של המחלקה האמורה. משום כך, סגירת מחלקה כן מחייבת עריכת שימוע, שבמקרה כזה יכול להיות רב חשיבות ואף קריטי. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי בנושא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.