תשלום בגין חופשת מעביד - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • מאיר מץ

  נשלח ע"ימאיר מץ 18:44, 15 ביוני 2015

  יום טוב ותודה מראש. מעביד יוצא לחופשה שבועיים .העוזרת מועסקת אצלו מספר שנים. ועובדת פעם בשבוע .שכרה מורכב מ: שכר שעת עבודה והוצאות נסיעה . למה אם בכלל זכאית העובדת ? תשלום בפועל ? ביטוח לאומי ? זכויות סוציאליות ? בברכה מאיר

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  15:00, 16 ביוני 2015

  כל עובד במשק זכאי לימי חופשה מתוקף חוק חופשה שנתית שהינו חוק מגן בדיני עבודה. חוקי המגן הינם חוקים אשר העובדת אינה רשאית לוותר עליהם, גם במידה והיא חותמת על כך בכתב בחוזה עבודה מול המעסיקה. עוזרת בית במשרה מלאה זכאית ליום חופשה אחד בתשלום בכל חודש. תשלום יום החופשה נעשה על ידי חישוב ממוצע שכרה של העובדת בשלושת החודשים האחרונים (שכר של שלושה חודשים לחלק ל-90 ימים). עוזרת בית העובדת במשרה חלקית או על פי שעות, זכאית אף היא לתשלום בעבור ימי חופשה. החוק קבע דרך לחישוב חופשתה של עובדת המועסקת מספר שעות מצומצם בחודש ומקבלת שכרה על פי שעה. ימי החופשה של עובדת מסוג זה יחושבו על ידי הוספה של 4% לשכרה. לעניין ימי מחלה-כמו ימי חופשה וחוקים רבים אחרים הינם זכות מגן העולה מחוקי העבודה. המעסיק רשאי לדרוש מן העובדת להציג לו אישורים רפואיים על החסרת ימים בגין מחלה, אך במידה ויוצגו כאלה, תהה העובדת זכאית לתשלום החל מהיום השני ואילך. לעניין נסיעות-ככל עובד במשק, גם אם עוזרת בית מועסקת שלוש שעות בחודש אצל בעלת הבית, זכאית היא להחזר בעבור נסיעותיה.גם חוק שעות נוספות הינו חוק מגן מדיני העבודה אשר מעסיקים רבים נוטים להתעלם ממנו. כמו כל עובדת במשק, גם עוזרות בית ומטפלות זכאיות לתגמול בעבור ימי עבודה ארוכים אשר נמשכים מעל לתשע שעות.דמי ההבראה הינן אחת מהזכויות אשר מופרות באופן הנפוץ ביותר על ידי מעסיקים, במיוחד פרטיים וקטנים, בישראל. כל עובדת זכאית לדמי הבראה במידה ועבדה לפחות שנה במקום עבודה אחד.במידה ועוזרת בית מפוטרת, וחלפה שנה מהרגע בו התחילה לעבוד תחת המעסיק הנוכחי, זכאית היא לפיצויים בגובה משכורת ממוצעת בעבור כל שנת עבודה שצברה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.