החתמת נוכחות - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • א.א.

  נשלח ע"יא.א. 10:50, 6 באוגוסט 2015

  עובד, שהחתים כניסה, ויוצא לפגישה בענייני עבודה, האם צריך ו/או כדאי שיחתים כרטיס נוכחות או לא? מצד אחד, החתמה תאשר שאינו בחברה במקרה של אירוע רעידת אדמה וכו'. מצד שני, אי החתמה ומילוי ידני בהמשך תאשש שהעובד אכן היה בענייני עבודה במקרה של "תאונת עבודה" מחוץ לחברה. מה דעתכם?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  12:49, 9 באוגוסט 2015

  המעביד חייב לנהל כרטיס נוכחות ורישום שעות, ואחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות שעון נוכחות. התיקון הוא בחוק הגנת השכר, אך הוא משפיע גם על חוק שעות עבודה ומנוחה שקבע כי אין צורך לרשום את שעות עבודתם בפועל של עובדים מקבוצות מסוימות (למשל מנהלים, נושאי משרת אמון אישי ועוד). התיקון בחוק הגנת השכר קובע כי יש לפרט ולדווח את שעות הנוכחות עבור כל סוגי העובדים. אגב, בהתאם להוראות חוק הביטוח הלאומי, קיימת שורה של מצבים בהם מכיר החוק באירוע תאונתי שאירע לעובד מחוץ למקום העבודה ושלא במסגרת העבודה הסדירה והשוטפת כתאונת עבודה, הואיל והמדובר במצבים בהם נמצא העובד כתוצאה ישירה ו/או עקיפה מעבודתו במקום העבודה. המצב הראשון הנו תאונה שאירעה לעובד תוך כדי נסיעה או הליכה ממקום מגוריו (או המקום שבו הוא לן) למקום עבודתו, בדרך חזרה ממקום עבודתו למקום המגורים וכן בדרך ממקום עבודה אחד למשנהו. המצב השני הנו תאונה שאירעה לעובד במהלך הפסקה, שנקבעה על דעת המעביד ושאינה עולה על שלוש שעות, במקום שבו העובד או העובדים במקום סועדים והתאונה אירעה כתוצאה מן הסיכונים שאירעו לעובד במקום בו נערכה ההפסקה או בדרך למקום זה או בחזרה ממנו. המצב השלישי הנו תאונה שאירעה לעובד במקום בו נערכת לעובד השתלמות או הכשרה מקצועית הקשורה לעבודה וכן בדרך למקום ההשתלמות ובחזרה ממנו והמצב הרביעי הנו תאונה שאירעה לעובד תוך כדי מילוי תפקידו כחבר ועד העובדים שבמקום עבודתו ועקב מילוי תפקידו, או תוך כדי נסיעה או הליכה לצורך מילוי תפקיד זה. אירועים אלו מוגדרים בחוק כ "חזקת תאונת עבודה", ללא קשר להחתמה על שעון נוכחות.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.