קיזוז הוצאות הדרכה לעובד שהתפטר - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • אבידן

  נשלח ע"יאבידן 16:50, 27 באוגוסט 2015

  שלום החלטתי לעזוב את מקום עבודתי בהודעה מראש. כחלק מסגירת חשבון עם המעסיק נתבקשתי להחזיר הוצאות הדרכה על פיהם אני מחויב לפי נוהלי החברה. נוהל החברה קובע כי באחריות העובד למלא טופס רישום עם התחייבות לעבוד מספר חודשים בהתאם לעלויות ההדרכה. במקרה שלי יצאתי להדרכה בחו"ל ומאחר שהרישום להדרכה לא נעשה דרך מערכות המיחשוב של החברה אלא ישירות מול ספק ההדרכה (כולל תשלום עלות הקורס) לא מולא טופס רישום ידני במקום כנדרש בנוהל. שאלותיי בנושא זה הם: 1. האם יצאתי לקורס מהווה הסכמה לתנאי ההתחייבות המקובלים בנוהל למרות שלא התחייבתי לכך בכתב? 2. האם במקרה זה, יש למעסיק עילה לדרוש קיזוז הוצאות ההדרכה (באופן יחסי לפני מספר החודשים שנותרו), הרי גם הוא נוטל באחריות מסוימת של אי החתמת עובד טרם יציאתי לקורס בטופס רישום ידני כנדרש בנוהל? 3. האם החזר הוצאות הדרכה לעובד מיד לאחר ההדרכה מהווה הוכחה לכל שכל הגורמים האחראיים (עובד, מנהל ישיר, מנהל הדרכה, משאבי אנוש) עומדים בדרישות הנוהל - אציין כי מלבד דו"ח הוצאות הדרכה , אין כל רישום על ביצוע ההדרכה. תודה מראש

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  11:01, 30 באוגוסט 2015

  הלכה פסוקה היא שלמעבידים יש זכות להתנות את ההכשרה של העובד במימון העלות שלה או בהתחייבויות אחרות אומנם אלו צריכות לעמוד במבחן של סבירות ומידתיות. באופן זה המעביד יכול לקבוע שאם העובד מתפטר במהלך ההכשרה או זמן קצר לאחריה, אזי על העובד יהיה להשיב גם את עלותה וגם את השכר שקיבל בזמן הקורס. כל זאת, כאשר העלות היא ביחס הולם לסכום שהוא אמור לחייב את העובד עבור הקורס. במקרים שזה אינו מצב הדברים, בתי הדין לעבודה מוסמכים להתערב ולהנמיך את סכום השיפוי. סכסוכים רבים מגיעים, כאמור, גם לפתחו של בית הדין לעבודה והפתרונות משתנים ממקרה למקרה ומתביעה לתביעה. הקו המשותף לכולם הנו עקרון המידתיות. קנס או קיזוז בגין הכשרה חייבים להיות מידתיים. בכל מקרה של סכסוך עם בין עובד למעביד בעקבות הכשרה מקצועית שקיבל העובד, רצוי להקדים ולפנות להתייעצות אישית עם עורך דין המתמחה בדיני עבודה, על מנת לבחון את המקרה הספציפי שלך ולתת לו מענה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.