תנאים בחוזה שאינם מתאימים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • k

  נשלח ע"יk 10:13, 30 באוגוסט 2015

  קיבלתי הסכם עבודה לחתום עליו, כהתחלה במקום עבודה, וישנם תנאים שאינם מקובלים עליי. הסעיפים קשורים בזכויות הקניין הרוחני (שאיני חושב שהוגנים כיוון ובעצם מאלצים אותי לתת כל דבר למעסיק במידה ונוצרו במסגרת החוזה וזאת למרות שאין יחסי עובד-מעביד) ובנוגע לתשלום כנגד חשבוניות מס חודשיות (דבר שהוא קצת בעייתי כיוון ואני מוגדר כעוסק פטור) איך/האם ניתן לשנות את החוזה בטרם החתימה? מה ההליך המקובל במקרה זה? ץודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  12:12, 31 באוגוסט 2015

  בהתאם לנתוני השאלה אין מדובר בעניין הרלוונטי לדיני עבודה שכן ההתקשרות בחוזה אינה בין עובד למעסיק.
  יחד עם זאת מומלץ לבדוק אם אכן מתקיימים יחסי עובד מעסיק. השאלה באם מתקיים יחסי עובד ומעסיק איננה נתונה להסכמת הצדדים אלא היא מסקנה מתוך בחינת מערכת היחסים כפי שהיתה בפועל בין הצדדים. הפסיקה קבעה שהאופן שבו הגדירו הצדדים את מערכת היחסים ביניהם איננה קובעת את מעמדו של אדם כעובד וגם לא אופן התשלום. לכן, למשל, תשלום בחשבונית איננו אומר, כשלעצמו, שאין מדובר ביחסי עובד ומעסיק. בנסיבות בהן יש מחלוקת לגבי מעמדו של אדם כעובד מומלץ לקבל ייעוץ משפטי בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה. במקרה של הגדרת עובד כעצמאי או כפרילנסר שלא מקבל זכויות. בית הדין הארצי קבע שאם ייקבע שעובד הועסק כעצמאי – העובד יקבל זכויותיו כעובד ולא יידרש להשיב למעסיק את כספים בגין תקופת עבודתו כעצמאי גם אם הסכם ההתקשרות כולל סעיף הקובע שהעובד יצטרך לשלם כספים למעסיק במקרה כזה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.