• 3 בספטמבר 2015

  שעות נוכחות ע"פ חוק

  שלום וברכה,

  אני עובד במוקד מכירות בחברה גדולה, והשכר שלי הוא ללא שכר בסיס שעתי אלא ע"פ עמלת מכירה. (כמובן במידה ואני לא מגיע לשכר מינימום ע"י עמלות החברה משלימה ע"פ מס' שעות העבודה, כחוק.)

  השכר בנוי מנרמול עם השעות. זאת אומרת: אם למשל הצלחתי למכור כ-250,000 ש"ח ב100 שעות עבודה אני יתוגמל ב20 % מהרווח. אם אמכור את אותו סכום ב140 שעות אני יתוגמל ב15 %, ואם אמכור את אותו סכום ב175 שעות אני יקבל רק 10 % (ככל שעובדים פחות שעות ככה % העמלה גודל.)

  תקוות הנהלת החברה הייתה שהעובד לא יצליח למכור סכומים גדולים במעט שעות, וכך יצא שהעובד לא יקבל את % העמלה הגבוהה.
  אלא שאני הבנתי את הרעיון, והייתי מחתים שעון נוכחות רק בחלק משעות העבודה במשרד, וכך יצא שכמה שמכרתי אני תמיד הייתי על % עמלה הגבוה ביותר, כי היו לי מעט שעות עבודה.

  במשך חודשים עבדתי ככה. החודש ההנהלה גילתה את העניין והחליטה לחשב כאילו עבדתי שעות עבודה מליאות בחודש, ולקחת ממני העובד סכומי כסף אחורה על כל אותם חודשי עבודה.

  השאלה היא: האם מותר להנהלה לקחת לי כסף רטרואקטיבית, כי בעצם זאת זכותי המליאה לא להחתים שעון שעות עבודה, ולקבל בגלל זה פחות ימי חופשה וכו' (אפילו שע"י כך אני מרוויח יותר כסף). במיוחד שכששאלתי את ההנהלה האם במידה ולא הייתי מצליח למכור ולקבל עמלות היו משלמים לי על שעות עבודה שלא החתמתי והתשובה הייתה חד משמעית לא!

  אשמח לתשובה בנושא.

  תודה רבה

  3 בספטמבר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?