כרטיס אשראי גנוב - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • רועי

  נשלח ע"ירועי 13:43, 24 בספטמבר 2015

  אני עובד בחנות יהלומים בדלפק,התחלתי לעבוד שם לפני חודשיים.לפני ראש השנה הגיע לקוחה וביצעה קנייה מכרטיס אשראי גנוב על סך 1400 שקל ולא ביקשתי מימנה תעודה מזהה.האם זה חוקי להוריד את הסכום של הקנייה מהמשכורת שלי?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  15:18, 24 בספטמבר 2015

  למעסיק אסור לנכות משכר העבודה ניכוי שלא הותר מפורשת בחוק הגנת השכר.על עובד שנוכה משכרו ניכוי אסור לדרוש בכתב מהמעסיק את השבת הניכוי.במידה והמעסיק מסרב, ניתן להגיש נגדו תלונה ליחידת האכיפה במשרד הכלכלה. כמו כן, ניתן להגיש נגד המעסיק תביעה בבית הדין לעבודה.להלן מאפיינים של ניכויים אסורים:
  1. הניכוי לא הותר מפורשות בחוק, צו הרחבה או הסכם קיבוצי - ◦ בין הניכויים המותרים לפי חוק הגנת השכר: מס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, הפרשות לקרן פנסיה, לקופת גמל, דמי חבר לארגון עובדים.
  2.העובד לא הסכים בכתב לניכוי - ◦ עובדים יכולים להסכים בכתב למתן תרומה חודשית קבועה לגוף כלשהו, לניכוי קבוע של ארוחות אותןהם מקבלים במקום העבודה, לניכויים לביטוחי רשות שונים (כגון ביטוח חיים וכדומה).
  3. הניכוי נובע מעבירת משמעת, אולם אין הסכם קיבוצי המאפשר הטלת קנס על עבירת משמעת - ◦ מעסיק יכול לנכות קנס מעובד על עבירת משמעת רק כאשר יש הסכם קיבוצי המאפשר לו לעשות זאת.
  ככלל, לגבי עובדים במגזר הפרטי (שאינם עובדי מדינה) אין אפשרות בהסכמים קיבוציים להטלת קנסות על עבירות משמעת.
  ◦מעסיק שיטען כי הטיל קנס על עבירת משמעת, יצטרך לעמוד בנטל ההוכחה כי קיים הסכם קיבוצי המאפשר לו הטלת קנסות כאלה, וכי עמד בתנאים המפורטים באותו הסכם להטלת הקנס (למשל: הקנס הוטל בהחלטה של ועדת משמעת ולאחר שנערך לעובד שימוע).

  • הניכוי אינו "חוב מוכח וקצוב" - ◦ על פי הפסיקה, הכוונה לחוב אשר אינו שנוי במחלוקת (היעדר המחלוקת נוגעת הן לעצם החוב והן לגובהו).
  ◦ דוגמה לחוב מוכח וקצוב שאינו שנוי במחלוקת היא למשל, הלוואה או מקדמה שקיבל העובד מהמעסיק, ושאישר קבלתה בחתימתו.
  ◦ בפסיקה יש שלל דוגמאות לחובות שאינם מוכחים וקצובים ולפיכך אסורים.
  ◦ בכל מקרה אסור לנכות יותר מרבע משכר העבודה החודשי של העובד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.