זכויות סוציאליות למלצרים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • אתי

  נשלח ע"יאתי 15:26, 22 באוקטובר 2015

  ברצוני לדעת : הנני עובדת כמלצרית במסעדה ,המעביד מצהיר בתלוש המשכורת על סכום של שכר מינימום לפי שעות עבודה. בעוד שבפועל אני משתכרת בסכום גבוה יותר, כי יש את הטיפים שמקבלת המסעדה במזומן ומחלקת אותם בסוף המשמרת בן המלצרים . כלומר השכר החודשי שלי גבוה מהסכום שמוצהר בתלוש המשכורת. האם מגיעים לי תנאים סוציאליים (פיצויי פיטורין,הפרשות לפנסיה וימי חופשה ) לפי השכר האמיתי שהוא השיק ע"פ התלוש והמזומן שאני מקבלת? אם כן אשמח לקבל את הפסיקה בחוק בנושא זה. תודה רבה אתי

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  11:14, 25 באוקטובר 2015

  בית הדין הארצי לעבודה קבע כי תשר שנמסר ישירות למלצר מבלי שהוא עובר דרך קופת המעסיקה, אינו יכול לבוא בגדר "שכר עבודה".
  מדובר בתשלום שניתן על ידי לקוח ולא על ידי מעסיק. מדובר בשיטה על פיה לא ניתן לפקח על תשלום שכר מינימום והמשחררת את המעסיקה מאחריותה לתשלום שכר מינימום. מדובר בשיטה המזמינה ניצול של המלצרים ולעתים העדר תום לב של המעסיקים. מדובר בשיטה המזמינה אי-תשלום דמי ביטוח לאומי ופוגעת בגביית מס. מדובר בשיטה המטעה את הלקוחות הסוברים לתומם, כי ייעודו של הכסף שהותירו למלצר הוא תשר ולא סיוע למסעדה בתשלום שכרו." לעומת זאת, ככל שהתשר עובר דרך קופת המעסיקה הוא ייחשב כשכר לצורך חוק שכר מינימום. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני בנושא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.