השלמת פיצויים וסעיף 14 - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • מרק

  נשלח ע"ימרק 11:01, 20 בנובמבר 2015

  אני עובד 3 שנים במפעל לעיבוד שבבי שחל עליו הסכם פנסיה קיבוצי של התעשיה וחל עלינו סעיף 14 על כל העובדים.המעביד מפריש לכל עובד לקרן הפנסיה שלו (קרן חדשה בכלל חברה לביטוח)רק 6% לפיצויים ואת הגמל רגיל כמו שחייב. המעסיק החליט לפטר חלק מהעובדים,האם חייב להשלים לנו פיצויים עד לגובה של 8.33 ????? האם על שעות נוספות בפועל(לא פיקטיביות) מגיע לנו לקבל סוציאליות? במידה והיה מפקיד לכל אחד 8.33 והוא מפטר אותנו האם גם אז היה חייב להשלים אם היה חסר ?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  08:15, 22 בנובמבר 2015

  בנסיבות המתוארות, יש לבחון את המקרה לגופו לרבות לאור ההסדרים וההסכמים החלים על פי הנתונים הספציפיים של המקרה על מנת לקבל החלטה נכונה. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי על יסוד: תלושי השכר, הפקדות פנסיוניות, הסכמי עבודה אם יש והודעה לעובד אם ניתנה.
  ככלל, אם הסכם העבודה (או הסכם קיבוצי) קובע הסדר לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים והמעסיק הפקיד לפנסיה שיעור מלא (8.33%) במשך כל תקופת העבודה אז המעסיק אינו צריך להשלים חוב ותק לפיצויים והוא יוצא ידי חובתו בשחרור כספי הצבירה. הסכם לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים מאפשר למעסיק לשחרר לעובד את צבירת הפיצויים מבלי להשלים חוב ותק. אפשרות זאת עומדת למעביד רק לגבי התקופה שבה הופקדו הפקדות מלאות לפיצוים דהיינו 8.33% לגבי כל השכר הפנסיוני.
  כמו כן, ככלל, במצב הרגיל אין חובה להפקיד לפנסיה על עבודה שמעבר לשיעור המשרה הרגיל. המשמעות שהמעסיק אינו חייב להפקיד לפנסיה עבור עבודה בשעות נוספות.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.