פיצוי על הלנת שכר של יום - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • מיכל

  נשלח ע"ימיכל 21:47, 29 בנובמבר 2015

  מבקשת לדעת בהקדם לאיזה שיעור פיצוי זכאי עובד על הלנת שכר של יום, שהועבר ב11 לחודש, אם הלנה של שבוע מזכה ב20% וכן לאיזה פיצוי זכאי עובד בגין קבלת. תלושי שכר באיחור? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  08:38, 1 בדצמבר 2015

  המועד לתשלום משכורת חודשית הוא ה-1 לכל חודש. עובד ששכרו שולם באיחור מעל 9 ימים (10 בחודש ואילך) זכאי לפיצויי הלנת שכר שהם 20% על השבוע הראשון של האיחור ועוד 10% לכל שבוע נוסף, אלא אם האיחור בתשלום נבע מטעות כנה או חילוקי דעות של ממש.
  בפסק דין שניתן בבית הדין הארצי לעבודה, ביום 11.1.2000, נקבע כי כאשר ה-9 לחודש נופל ביום מנוחה, יש לשלם את שכר העבודה לעובדים לפני מועד זה, אחרת יחויב המעסיק בפיצויי הלנה. שימי לב שלפיצויי הלנת שכר יש תקופת התיישנות מיוחדת לפי סעיף 17א בחוק הגנת השכר.
  1. אם השכר לא שולם כלל, הזכות לפיצויי הלנת שכר תתיישן תוך שנה מהיום שבו רואים את השכר כמולן (היום התשיעי שלאחר המועד לתשלום).
  2. אם השכר שולם באיחור, הזכות לפיצויי הלנת שכר תתיישן תוך 60 ימים מיום שהעובד קיבל את השכר, אולם בית הדין האזורי לעבודה רשאי להאריך את התקופה של 60 ימים לתקופה של 90 ימים.
  3. הלנה שחוזרת על עצמה- אם הלין המעסיק את שכרו של העובד, או חלקו, 3 פעמים בתקופה של 12 חודשים רצופים שבתוך 3 השנים הרצופות שלאחר יום תשלום השכר שבו קשור הפיצוי, תהא תקופת ההתיישנות 3 השנים האמורות.

  במסגרת תיקון 24 לחוק הגנת השכר נקבע, בין היתר, כי מעסיק אשר לא ימסור לעובד תלוש שכר כלל ו/או לא ימסור לעובד תלוש השכר המפרט את הרכיבים הקבועים בתוספת לחוק הגנת השכר מסתכן בתשלום של פיצויי כספי בסך של 5,000 ₪ עבור כל תלוש שכר שלא נמסר כדין, וזאת, ללא הוכחת כל נזק מצידו של העובד. כמו כן, נקבע כי בתביעות מסוימות יועבר נטל ההוכחה לכתפי המעסיק אשר לא מסר כראוי את תלושי השכר לידי העובד.חריג: עוזרת בית/מטפלת- תיקון 24 לחוק הגנת השכר, שנכנס לתוקפו בתאריך 1.2.2009, קובע חובה לנהל פנקס שכר ולמסור תלושי שכר. התיקון חל על כלל המעסיקים, ולמעט על יחיד המעסיק אחר שלא במסגרת עסקו או משלח ידו. מכאן, שלא קמה חובה לספק למטפלת/עוזרת בית, תלושי שכר

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.