חישוב דמי מחלה בעקבות ניתוח - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • השואל

  נשלח ע"יהשואל 20:03, 29 בדצמבר 2015

  שלום וברכה אני עובד במקום עבודה שמשלם לפי שעה 25 ש"ח בשנת 2013 עבדתי שם ברצף במשך שנה בתדירות ממוצעת של 5 ימים בשבוע 8 שעות ביום לאחר השנה הזאת הפסקתי לעבוד שם ואחרי שנה וחצי חזרתי לשם שוב במשרת סטודנט של שלושה ימים בשבוע במצטבר אני עובד שם כשנה וחצי שנה במשרה מלאה וחצי שנה בחצי משרה כרגע קבלתי ימי מחלה ל-14 ימים בעקבות ניתוח שעברתי רציתי לדעת איך מחשבים את הדמי מחלה? האם דמי המחלה שצברתי בתקופה הראשונה כשעבדתי נחשבים לי? או שזה נמחק? תודה מראש לעונים

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  11:13, 30 בדצמבר 2015

  חוק דמי מחלה מתיר לכל עובד מספר ימי מחלה בתשלום כל שנה, כאשר על פי רוב מוגדר מספרם המדויק במסגרת חוקי המגן או הסכם (קיבוצי או אישי) בין העובד למעביד. דמי המחלה מגיעים לעובד אך ורק בגין התקופה בה שררו יחסי עובד-מעביד בינו לבין מעבידו. להבדיל מחוקים סוציאליים אחרים, כדוגמת סע’ 13 לחוק חופשה שנתית, התשי"א-1951, שעניינו "פדיון חופשה", אין בחוק דמי מחלה כל הוראה המקנה זכות ל"פדיון" ימי מחלה צבורים בלתי מנוצלים.
  הזכות ל"פדיון מחלה" הינה זכות אשר מוקנית לעתים לסקטורים שונים, בתנאים מסוימים, אולם אין היא מוענקת לעובד מכוח חוק דמי מחלה, כי אם מכוח הסכם אישי, הסכם קיבוצי או כל הסדר אחר.
  במאמר מוסגר, יצוין כי גם כאשר מוקנית לעובדים מסוימים הזכות כאמור, גם אז אין היא חלה על כל עובד שפוטר מעבודתו, אלא על עובדים שפרשו לקצבה וגילם מעל 55 שנים, או בפרישה לקצבה מחמת מצב בריאותי לקוי או בנסיבות מוגדרות אחרות

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.