האם מותר לגבות צ'ק פקדון על חשבון הכשרה והתחייבות עובד לעבודה 3 שנים בחברה ועוד 3 שנים מרגע העזיבה, מבלי ללעבוד עם לקוחות החברה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • אורית טינו

  נשלח ע"יאורית טינו 22:27, 30 במרץ 2016

  התקבלתי לחברת יעוץ, אולם הקבלה מותנית בחתימה על חוזה המחייב הפקדת צ'ק פיקדון על סך 27,600 שח לטובת ההכשרה, והתחייבותי לעבודה 3 שנים מסיום ההכשרה האורכת חודש וחצי. כמו כן, התחייבותי להמנע מיצירת קשר עסקי עם לקוחות החברה מרגע עזיבת החברה למשך 3 שנים נוספות. האם זה חוקי? האם חברה מעסיקה יכולה להעמיד תנאים כאלהומה קורה אם החברה עצמה מפטרת נניח, חודשיים אחרי ההכשרה? אין לכך מענה בחוזה. אודה שתחזרו אלי בדחיפות המירבית. תודה רבה!

  השב
 • 10:17, 31 במרץ 2016

  לעיתים רחוקות אוכפים בתי הדין לעבודה תנאים הקובעים הגבלה על חופש העיסוק לכן, בדרך כלל, רשאי עובד להמשיך ולעסוק בעיסוקו לאחר הפסקת עבודתו אצל המעסיק גם באופן עצמאי וגם עבור מעסיק אחר. לעומת זאת, זכותו של המעסיק להגנה על סודותיו. לכן אסור לעובד לעשות שימוש במידע שקיבל במהלך עבודתו לרבות רשימת לקוחות ו/או ספקים של המעסיק הקודם. גם אם בנסיבות מסוימות הגבלת העיסוק מוצדקת ההגבלה צריכה להיות במידה ראויה הן מבחינת משך הזמן והן מבחינת היקפה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.