זכאות דמי אבטלה וזכויות - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • אלינה

נשלח ע"יאלינה 20:18, 2 באפריל 2016

פוטרתי לאחרונה מעבודתי אחרי כ5 שנים. אני עובדת בעבודה כהכנסה נוספת מזה כ3 חודשים ושם ממשיכה לעבוד כרגיל. האם אני זכאית לדמי אבטלה? ומה לגבי פיצויי פיטורים? האם נפגעות לי הזכויות בגלל העבודה השנייה? תודה

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

12:12, 3 באפריל 2016

לעניין דמי אבטלה, את צריכה לפנות לפורום ביטוח לאומי.
    לגבי פיצויי פיטורים, ככלל, מעסיק שמפטר עובד צריך לשלם לו פיצויי פיטורים. במקרה בו השכר החודשי השתנה מדי חודש עפ"י מס' ימים/שעות - יש לחשב את "השכר החודשי" לעניין פיצויי הפיטורים עפ"י ממוצע הימים/השעות ב-12 החודשים האחרונים לעבודה, כפול התעריף היומי/השעתי האחרון.
    בהעדר הסדר מוסכם אחר, לרבות לפי סעיף 14 על המעסיק להשלים את פיצויי הפיטורים המגיעים לעובד בגין כל תקופת עבודתו, מעבר לצבירה בסעיף הפיצויים בהסדר הפנסיוני שברשותו של העובד. אם הסכם העבודה (או הסכם קיבוצי) קובע הסדר לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים והמעסיק הפקיד לפנסיה שיעור מלא (8.33%) במשך כל תקופת העבודה אז המעסיק אינו צריך להשלים חוב ותק לפיצויים והוא יוצא ידי חובתו בשחרור כספי הצבירה. הסכם לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים מאפשר למעסיק לשחרר לעובד את צבירת הפיצויים מבלי להשלים חוב ותק. אפשרות זאת עומדת למעביד רק לגבי התקופה שבה הופקדו הפקדות מלאות לפיצוים דהיינו 8.33% לגבי כל השכר הפנסיוני. בנסיבות שתיארת מומלץ לבצע בדיקה אישית ולקבל אישור מהמעסיק על חבות הפיצויים במועד כניסת ההסכם לפי סעיף 14 לתוקף.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.