סיום עבודה בחנות ושימוע לפני פיטורין - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • תום

  נשלח ע"יתום 16:14, 27 במאי 2016

  שלום, אני בן 26, עובד בחנות מזה כ4.5 שנים, עובד שעתי בערך בשנה האחרונה התחלתי לעבוד ממש קצת משמרות (לימודים וכ"ו), אבל ב3-3.5 שנים שקמו לכך היו גם תקופות שהייתי עובד 300 שעות בחודש כעת המעביד שלי מעוניין לפטר אותי, התנאים במקום העבודה גם ירדו בצורה ניכרת כך שאני לא מעוניין להישאר במקום ואין לי בעיה עם זה שאפוטר, כך שאינני מעוניין להישאר בעבודה הזאת. שאלתי היא בנוגע לפיצויים.. כמה אני אמור לקבל פיצויים? הבנתי שיש איזה סעיף 14 לחוק שאומר שאני מקבל פיצויים בין אם פוטרתי או התפטרתי (לא החתימו אותי על שום חוזה או מסמך כשהתחלתי לעבוד - רק טופס 101 סטנדרטי) האם יש איזשהו דרך לדעת כמה פיצויים אני אמור לקבל? פיצויי הודעה מוקדמת? פיצויי פיטורין? כמו כן, זימנו אותי לשימוע לפני פיטורין, ואינני יכול להגיע לשימוע הזה (גם לא כלכך מעוניין) - האם עצם העובדה שלא אגיע לשימוע יכול לגרור אי קבלת פיצויים (במידה ומגיע לי?) או קבלת פיצויים מופחתים מסיבה כזאת או אחרת שקשורה לאי הגעה לשימוע הזה? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  08:59, 29 במאי 2016

  בנסיבות המתוארות, יש לבחון את המקרה לגופו לרבות לאור ההסדרים וההסכמים החלים על פי הנתונים הספציפיים של המקרה על מנת לקבל החלטה נכונה. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי על יסוד: תלושי השכר, הפקדות פנסיוניות, הסכמי עבודה אם יש והודעה לעובד אם ניתנה. ככלל, לגבי חישוב סכום הפיצוייים, תקנה 7 לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד-1964, קובעת כי "עבר עובד מעבודה מלאה לעבודה חלקית או מעבודה חלקית לעבודה מלאה, יחושב שכרו האחרון לגבי כל אחת מתקופות העבודה לפי שכרו ערב פיטוריו באופן יחסי למידת החלקיות של עבודתו". אין חשיבות לשכר בפועל בתקופה הראשונה, אלא רק לשכר האחרון מתואם להיקף המשרה, בכל תקופה. לגבי הודעה מוקדמת, לאחר שנת עבודה יש לתת הודעה מוקדמת של חודש ימים.

  תגובה
 • 23:11, 30 במאי 2016

  הסתכלתי על ההזרמות לקופת הפנסיה כעת, ושמתי לב שבהרבה חודשים הוצהרה משכורת נמוכה ממה שהיתה בפועל (וממנה נגזרו ההפרשות שלי ושל המעסיק והפיצויים)
  נגיד בגודל מסויים בפועל הרווחתי 4000שקל, אבל באתר רשום שהמשכורת היתה 3000, וכל האחוזים של ההפרשות היו מה3000
  כמו כן שמתי לב שמרכיב הפיצויים אף פעם לא מהווה 8.33% אלא יותר בכיוון ה6%

  ועוד שאלה, פיצויי פיטורין זה הפיצויים שיושבים בקופת הפנסיה בעצם? או שזה משהו אחר והמרכיב הפיצויים (שאמור להיות מופרש בכל חודש) לא קשור לפיצויי פיטורים? ואם זה לא קשור - האם המעסיק יכול לטעון שמה שיש בקופת הפנסיה זה בעצם הפיצויים שמגיעים לי?

  תודה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.