אי רצון של מעסיק לשלם עבור שעות נוספות - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • טניה

נשלח ע"יטניה 00:52, 5 בדצמבר 2012

שלום. אני סייעת רופא שיניים ומחודש אפריל עד היום(דצמבר) אני עובדת במרפאה פרטית מסויימת בבני ברק ומתגוררת בגבעתיים. בשלושה חודשים ראשונים עבדתי שם יומים בשבוע בערך 12 שעות ליום מבלי ששלמו לי תשלום על שעות נוספות, אחרי זה המשרה שלי השתנתה ל4 ימים בשבוע בערך 8 שעות ליום.בחודש ספטמבר המעסיק נהפך לחברה בע"מ ומבלי להודיע לי פיטר אותי ולקח אותי לחברה החדשה. כך ההאפסו לי וותק, ימי חופש ומחלה. בתלונה על המעשה שלו אמר שלא ארגיש השינוי ואקבל תגמול. בסוף חודש נובמבר דרשתי מהמעסיק תשלום עבור כל שעות הנוספות שעבדתי וקיבלתי סירוב. חוץ מזה גיליתי מרואה חשבון שבחודש ספטמבר הוא היה אמור לשלם לי פדיון של דמי חופש שלי וקיים תלוש על כך אבל הכסף לא עבר אליי ואם לא הייתי פונה אליו לא הייתי יודעת על כך בכלל. חוץ מזה מספטמבר בכל תלוש היה סכום לא ברור לי עבור נסיעות, לפני כך הוא שילם לי 13,20 ש"ח עבור כל יום עבודה. שאלתי כמה פעמים איך הנסיעות שלי מחושבות ולא קיבלתי הסבר. לאחר הדרישת תשלום עבור שעות נוספות המעסיק אמר שהתשלום עבור זה עבור חודשי חופשי בבני ברק אבל בגלל שאני לא מתגוררת בבני ברק הסכים על כך שזה טעות. יום למחרת הובהר לי שהוא לא מתכוון לשלם לי 13.20 עבור כל נסיעה לעבודה אלא קיימת כרטיסיה לאוטובוס בתעריף מוזל ויעשה לי חישוב מחודש של כל הנסיעות שהוא שילם מתחילת העבודה שלי בחודש אפריל אם אני רוצה שהכל יהיה על פי החוקים הקיימים. הייתי רוצה לדעת האם מגיע לי תשלום עבור שעות נוספות ואחרי כמה שעות זה נחשב שעות נוספות במשרה חלקית? האם זה חוקי שהוא פיטר אותי מבלי להודיע לי? האם זה חוקי שהוא הסתיר ממני ועדיין לא שילם לי את פדיון ימי חופש שלי מספטמבר עד דצמבר? האם זה חוקי לעשות חישוב מחודש של תשלום עבור נסיעות(שיהיה לרעתי) מחודש אפריל עד חודש דצמבר רק בגלל שהמעסיק בדק את החוק עבור תשלום נסיעות רק בחודש דצמבר? המון תודה מראש.

השב
  • 09:40, 9 בדצמבר 2012

את שואלת מספר רב של שאלות בהודעתך, תשלום בגין שעות נוספות מחושב על בסיס יומי גם כאשר מדובר במשרה חלקית, לכן כל שעה מעבר לשמונה שעות ביום לעובד העובד שישה ימים בשבוע תיחשב שעה נוספת אשר התעריף שלה גבוה יותר. אם עבדת פחות משמונה שעות אולם יותר מהיקף המשרה, מעסיקך מחוייב לשלם בגין שעות אלו אולם לפי תעריף רגיל.
    באשר לפדיון ימי חופשה, אם אכן מצויים בתלוש כי פדית את ימי החופשה אולם השכר בפועל לא שיקף את הפדיון, מעסיקך פועל באופן פסול. בעניין הנסיעות מעסיקך לא יכול להרע לך בדיעבד את התנאים, אלא בהסכמתך והפחתת סכום הנסיעות מהווה הרעה בתנאים. באשר לפיטורים והעסקה מחדש, הפיכה לחברה בע"מ לא תבטל את הוותק והרצף התעסוקתי ולכן אין לה משמעות אמיתית.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.