• 22 בינואר 2013

הרעת תנאי העסקה - דחוף בבקשה

לאחר כמה שנות עבודה בחברה, הוחלט לשנות לי את התפקיד (בהסכמתי בלית ברירה).
    בעת קבלת התפקיד החדש, סוכמו איתי מספר תנאים של התפקיד. לא נחתם חוזה העסקה חדש וכמו כן אין סיכום שיחה.
    ככלל, במשך כל תקופת העסקתי עבדתי בשכר שעתי.
    התפקיד החדש כולל בונוס(מחושב ע"פ ביצועים). לאחר כחודש וחצי, הודיעו לי כי הבונוס החודשי שלי נפסל כתוצאה מכך שלא עמדתי בדרישות התפקיד (בשל מחלה - מאושרת ע"י רופא).
    האם ניתן לפסול בונוס בעקבות מחלה?
    האם ניתן לשנות את חובות התפקיד לאחר שיחה בה סוכמו התנאים? האם ניתן לעשות זאת רטרואקטיבית?
    תודה רבה

22 בינואר 2013
  • 24 בינואר 2013

אין חובה לשלם בונוס מותנה ביצועים כאשר לא העובד לא הגיע בפועל לרף הנדרש. בעניין שינויים באופי התפקיד או התנאים, ישנם מקרים בהם הם עשויים להיחשב הרעה בתנאי העבודה. לא ברור מהודעתך מה שונה רטרואקטיבית, אולם נראה לא סביר לשנות תנאים שסוכמו מראש רטרואקטיבית.

24 בינואר 2013
    • 24 בינואר 2013

שלום אריק,
      תודה על התשובה.
      איך יכול להיות שאין חובה לשלם בונוס אם הבונוס מחושב מידי יום עבור ביצועי אותו יום ומשולם באופן חודשי. באם צברתי בונוס במשך 3 שבועות ובשבוע האחרון היתי חולה - מדוע שיפסל לי הבונוס החודשי?
      מה ששונה רטרואקטיבית זה שסוכם מולי על עבודה ב3 משמרות כאשר 2 מתוכן הן בעלות אופי אחד ומשמרת אחת שבועית הינה בעלת אופי שונה. לא הוזכר בשיחה איתי מינימום שעות חודשי בכל אופי תפקיד, לא סוכם מולי מינימום חודשי (בגינו נפסל הבונוס - בשל מחלה לא הגעתי לרף החודשי שכלל לא ידעתי על קיומו), ולא סוכם מולי ביצוע מבחני מקצועיות אחת לשבוע. 3 הנ"ל נוספו בצורה רטרואקטיבית לאחר שהבונוס כבר נפסל ולאחר שעברו 3 חודשים מאז הסכמתי לקבל את התפקיד כאשר בזמן קבלת התפקיד לא ידעו אותי על כל הדרישות הנ"ל.
      האם לא מדובר בהרעת תנאים? תודה רבה

24 בינואר 2013
      • 24 בינואר 2013

תודה על ההבהרה, מהנתונים החדשים בהודעתך ניכר כי ההתנהלות של מעסיקך לוקה בחוסר תום לב. עושה רושם כי מדובר בהרעת תנאים.

24 בינואר 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?