פיטורים או התפטרות? - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • שאלה

  נשלח ע"ישאלה 20:07, 6 בפברואר 2013

  באילו נסיבות סירוב עובד לעשות משהו מקנה למעביד רשות להגיד לו לא לבוא יותר לעבודה מרגע לרגע ושהם רואים את זה כאילו הוא התפטר ולא מפוטר. ומה האפשרויות של עובד, תביעה, זכויות וכיו"ב? פירוט לנסיבות וכאלה בהמשך: ביקשו מחבר טוב שעושה הובלות אחרי שהתחיל את יום העבודה ואמרו לו כמה,מה ואיםה צריל לעשות חלוקה, אחרי שעשה חלוקה ,אמרו לו שיש לו הובלה אחרת בעיר אחרת, הו אלא רצה לעשות אותה וקראו למנהל שלו. הוא אמר לו שהוא מסיים את עבודתו אך הוא רואה כאילו הוא (הועובד)ביקש לסיים את העבודה כאילו ההתפטר,כך שהוא לא מפוטר ולא מגיעות לו זכויות. זה אגב כמה ימים ממש לפני שהוא עובד במקום שנה. אחרי שהעובד מתעקש שהוא מפוטר ולא מתפטר, אמרו לו שכשעשו בדיקת פוליגרף לגניבה של משהו וחשד של גניבה למשהו אחר, הוא יצא דובר שקר לגבי החשד (ולא לגבי משהו אחר), כי זה מדובר בחשד לגניבה מהרכב שהוא עבד עליו. אך הוא אינו היחיד שעבד עליו במהלך הזמן בו נחשדת הגניבה. לא הראו לו את הפוליגרף. ולא יכולים לה הרי במידה והוא מתפטר או מפוטר חייב בהודעה מוקדמת כך או כך. איך זה קשור? אין שימוע? מה משקל של סירוב לעשות משהו לללכת להוביל כמה פעמים ובעיר אחרת כשלא אמרו את זה קודם? והאם זה שווה ערך לאמירה של מעביד שהוא מסרב אז מצהיר שמתפטר בו ברגע, אין לו מה להמשיך לעבוד במפעל, שלא יגיע למפעל בכלל. אמרו לו אולי אפילו במכתב לא ניתן להעסיקך במפעל, ומבחינתם התנהגות זו היא התפטרות עבד עבור שכר גלובלי. מה הזכויות שלו, מה אפשר לעשות האם יש עילה לתביעה ומה? תודה. מצטער על הסיבוך אך יש הרבה נסיבות שחשבנו שיהיו רלוונטיות במקום לשאול כללי ולבזבז לכם את הזמן.

  השב
 • 09:47, 10 בפברואר 2013

  למעשה אין מדובר בהתפטרות אלא בפיטורים. הפסיקה קבעה כי בנסיבות שבהם מפוטר עובד בסמוך להשלמת שנת עבודה, רואים זאת כאילו פוטר לשם התחמקות מתשלום פיצויי פיטורים.
  ישנם מקרים בהם הפרת משמעת חמורה תגרום להפחתת סכום הפיצויים ואפילו לשלילתם אולם כך או כך יש לשלם את הפיצויים תחילה וברור כי מדובר כאן בפיטורים.
  אם החברה מסרבת להכיר בפיטורים ולשלם פיצויים, על פניו נראה כי קיימת עילה.

  תגובה
 • 13:38, 10 בפברואר 2013

  תודה רבה עו"ד שלו. לא היה צריך לתת הודעה לפני כן? כמה ימים לפני?
  איך אפשר לדעת מה משקל פוליגרף, אם זה היה תקין, בכלל, כי הם יכולים להגיד/לפברק מה שבא להם?

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.