• 21 במרץ 2013

האם הסעיף הזה חוקי?

בעלי פוטר אתמול,

על פי הבנתי מחויבים לשלם לו14 ימי התראה מראש שאינם יכולים להיות חופפים לימי החופשה שלו.
    אם יש יותר מ14 זה בסדר שיחפפו. הבנתי נכון?
    אם חייבים לו 18.5 ימים אז מתוכם 4.5. יכולים להיות מימי החופשה שלו.
    אבל בחוזה שלו כתוב:
    "במסגרת תקופת ההודעה מראש ינצל העובד את ימי החופש העומדים לרשותו "
    האם זה חוקי?

ושאלה נוספת האם סופרים את ימי ההתראה מראש, קלנדרית או לפי ימי עבודה בפועל?

כל השאלות הללו קריטיות כי
    הוא החל לעבוד ב15.4.12 ופוטר אתמול 20.3.13
    לפי המכתב שקיבל הוא מסיים את עבודתו כולל ימי חופשה ב8.4.
    ואז הוא לא יקבל דמי פיצויים וגם לא יוכל לחתום אבטלה...?

המון תודה!

21 במרץ 2013
  • 26 במרץ 2013

האם הסעיף הזה חוקי?

נשאלת השאלה האם בעלך פוטר לאלתר, או האם הוא ממשיך לעבוד במהלך ימי ההודעה המוקדמת?
    הפסיקה קבעה כי כי 14 ימי ההודעה המוקדמת הראשונים לא יבואו במניין ימי החופשה השנתית,מעבר ל- 14 יום ניתן לחפוף בתנאים מסויימים.

26 במרץ 2013
  • 22 במרץ 2013

האם הסעיף הזה חוקי?

באשר לדמי אבטלה:

בשביל להיות זכאי לדמי אבטלה -
    תידרש להשלים תקופת אכשרה של 12 חודשים לפחות, שבעדם שולמו דמי ביטוח אבטלה בתוך 18 החודשים שקדמו לתחילת תקופת האבטלה.
    (אם התייצבת לראשונה בלשכת שירות התעסוקה מ- 1.4.2013 ואילך).
    זאת אומרת שאם יש לו צבירת ימי עבודה מעבודה קודמת הוא יהיה זכאי לדמי אבטלה.
    אני לא עו"ד אז אל תתפסי אותי במילה, אך רצוי שתבדקי: אם אני לא טועה - אם העובד עבד רק יום בחודש לצורך דמי אבטלה רואים את זה כחודש שלם.

22 במרץ 2013
  • 22 במרץ 2013

האם הסעיף הזה חוקי?

אינני עו"ד, אך אני אצוטת את מה שכתב עו"ד באחד המעמרים:
    על פניו נראה כי פיטורין שכאלו אינם כדין ומעסיק, אשר נוהג כך, מנסה לעקוף את החוק. לנצל מהעובד מקסימום תפוקת עבודה ולחסוך על חשבון העובד בכך שלא ישלם לו פיצוי פיטורין ואת הזכויות הסוציאליות המגיעות לו על פי חוק.

על מנת למנוע מקרים כאלו חוקק סעיף נוסף בחוק, סעיף 3 לחוק פיצויי פיטורים, הקובע כי פיטורים אשר נעשו סמוך לפני סוף שנת עבודה ראשונה, יראו אותם – אם לא הוכח היפוכו של דבר – כאילו נעשו מתוך כוונה להימנע מחובת תשלום פיצויי פיטורים ואין פיטורים כאלה פוגעים בזכות הפיצויים.

וכך קובע החוק:

"פיטורים סמוך לפני סוף שנת עבודה ראשונה, יראו אותם – אם לא הוכח היפוכו של דבר – כאילו נעשו מתוך כוונה להימנע מחובת תשלום פיצויי פיטורים ואין פיטורים כאלה פוגעים בזכות הפיצויים".

כלומר, חזקה היא שכאשר מפטרים עובד סמוך לסיום שנת עבודתו הראשונה, הרי שמדובר בפיטורים לא מוצדקים אשר נעשו כדי להימנע מלשלם לעובד פיצויי פיטורים. במקרה שכזה על המעסיק להוכיח כי הפיטורין היו מסיבה מוצדקת.

22 במרץ 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?