• 3 באוקטובר 2013

  שימוש בתמונות של צלם

  הי
  עיצבתי חוברת למתנס מסויים כאשר הבחורה שעבדה מולי (במתנס) העבירה לי מספר תמונות של צלם אשר אותם הורידה מאתר העירייה.
  השאלה היא האם הצלם יכול לתבוע את המתנס בגין שימוש בתמונות ללא אישורו או מספיק שהעירייה שילמה לו בעבור התמונות ולכן היא רשאית להעביר את התמונות לגורמי קהילה כאלו ואחרים?
  אבקש לחדד כי העירייה הזמינה את הצלם ושילמה לו על מנת שיצלם את התמונות וללפי מה שידוע לי לא קיים כל חוזה בין הצלם לעירייה שאוסר על שימוש בתמונות או שהם רשאים לקבל ממנו אישור לפני השימוש.
  אבקש לקבל את חוות דעתכם המקצועית
  תודה ליאת

  3 באוקטובר 2013
 • 9 באוקטובר 2013

  שימוש בתמונות של צלם

  שלום ליאת,
  ראשית, מתנצל על תגובתי המאוחרת.
  לעניין שאלתך, אציין שככלל ע"פ הדין, זכויות היוצרים ביצירה מוזמנת (לדוג', עיצוב חוברת אשר הוזמנה ממך, תצלומים אשר הוזמנו מהצלם ועוד) הם בבעלותו של היוצר (ולא של המזמין) אלא אם הוסכם אחרת במפורש או במשתמע בין שני הצדדים. זאת למעט, דיוקן, צילום אירוע משפחתי או אירוע פרטי אחר אשר זכויות היוצרים באלו שייכות למזמין.
  לעניין המקרה הספציפי ששאלת, קשה יהיה להשיב על שאלתך במסגרת הפורום ויש צורך לבחון את עובדות המקרה ולרבות הנסיבות הספציפיות הקשורות למקרה לפיכך ממליץ כי תפני לייעוץ משפטי קונקרטי.
  לצד זאת אציין כי מאחר ואת לא ביצעת את הזמנות הצילומים מהצלם אלא למעשה קיבלת את התצלומים מהגורם אשר הזמין בפועל ממך עבודה נוספת, אשר בחלק ממנה כלולים התצלומים - חשוב מאוד יהיה לערוך הסכם בינך לבין העירייה, אשר יהא בו בכדי להגן עליך מפני דרישות, תביעות או טענות עתידיות מצד הצלם כלפיך.
  בברכה,

  9 באוקטובר 2013
forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?