• 6 ביוני 2014

העתקת עיצוב

שלום רב.
    אני מעצבת גרפית ומאיירת פרילנסרית. בין היתר מעצבת גם הזמנות לחתונה.
    בעת ביקור אצל חברה, לתדהמתי, על המקרר שלה, הזמנה לחתונה של חברים שלה שעיצובה מועתק אחד לאחד מעיצוב מקורי שעשיתי לפני כמעט שנה.
    חשוב לי לציין שכל עיצוב שיוצא מהסטודיו שלי מושקע בשעות עבודה רבות, בחירה בסגנון וקונספט מול הלקוח, איורים מקוריים שלי ודקדוק על כל פרט ופרט.
    לאחר בירור מול הכלה, היא טוענת שמצאה את העיצוב שלי באינטרנט (הגיוני, באתר שלי- עם קרדיט שלי) והעבירה ל"מעצב" שהעתיק אותו. היא אומרת שלא ידעה שזה לא בסדר.
    יש לציין שהמעצב לא גבה תשלום על עיצוב ההזמנה לטענתה של הכלה.
    מה אני עושה עכשיו? מיותר לציין כמה אני עצבנית....
    אשמח להכוונה
    תודה מראש

6 ביוני 2014
  • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 15 ביוני 2014

העתקת עיצוב

טל שלום,

נראה כי זכויות היוצרים שלך בהזמנה הופרו, ולעניין זה אין משמעות לתום הלב של המפר (אולם ייתכן כי יתחשבו בתום ליבו בקביעת הפיצויים). על מנת להבין האם גם המעצב של הכלה הפר, יש לבחון את הנסיבות והאם נכרת הסכם מולו ובין הכלה- פעמים רבות כאשר מעצבים מקבלים קבצים מהלקוח מצוין בהסכם שהלקוח מצהיר בפני המעצב כי לא מדובר בחומר המוגן בזכויות יוצרים או לחילופין כי ניתן רשיון שימוש בגינו.

על פניו, ומבלי להתעמק בעובדות, נראה כי גם הכלה וגם המעצב (אשר מודע לתחום של זכויות היוצרים מתוקף עבודתו והיה עליו לוודא כי מדובר ביצירה שניתן להשתמש בה) הפרו את זכות היוצרים שלך.

באפשרותך להגיש תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים. חוק זכות יוצרים מאפשר קבלת פיצוי ללא הוכחת נזק בגובה של עד 100,000 ש"ח, אולם כמובן שמדובר בסכום מקסימלי, ובמקרים רבים (במיוחד במקרי הפרה בודדים) הסכומים הנפסקים הם נמוכים משמעותית.

מומלץ טרם הגשת התביעה לנסות ולסיים עניין זה מחוץ לכתלי ביהמ"ש ולשלוח מכתב התראה ודרישה למפרים, בו את דורשת לחדול משימוש (במקרה זה דרישה זו מתאימה יותר למעצב אשר יכול להשתמש בעיצוב להזמנות שונות), וכן פיצוי בגין הפרת זכות היוצרים, עוגמת הנפש שנגרמה לך וכן את ההוצאות המשפטיות שנדרשת להוציא.

יש לקחת בחשבון שהגשת תביעה גוררת עימה עלויות, ושלא ניתן לדעת מראש מהו הסכום המדויק שייפסק, לכן מומלץ להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום על מנת לכלכל את צעדיך.

בהצלחה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

15 ביוני 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?