• 14 בפברואר 2017

  פירסום מונולוג מתוך מחזה באתר

  נתקלתי בכמה אתרים של מאגרי מונולוגים. שהם בעצם קטע מתוך המחזה, המפורסם באתר לשימוש. האם הדבר חוקי? האם יש צורך במתן תמלוגים ליוצר על שימוש בקטע מתוך המחזה? האם זה שונה כאשר מדובר בעריכה, ולא בקטע מדוייק מתוך המחזה? הבנתי שגם יש הבדל ביחס החוק כאשר מדובר בשימוש בקטע לצרכים לימודיים.
  תודה מראש על העזרה.

  14 בפברואר 2017
 • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 26 בפברואר 2017

  פירסום מונולוג מתוך מחזה באתר

  אלה שלום,

  ככלל, היוצר הוא בעל זכות ההעתקה של יצירתו או של חלקים מהותיים ממנה. לכן, העתקת חלקים מיצירה מוגנת יכולה לעלות לכדי הפרת זכות היוצרים, כאשר השאלה הנשאלת היא האם הועתק "חלק מהותי" של היצירה. התשובה לשאלה זו נבחנת בהתאם לנסיבות כל מקרה.

  חריגים לכך הם השימושים המותרים על פי חוק דוגמת השימוש ההוגן, אשר מאפשר שימוש מסוים ביצירה ללא קבלת היתר מבעל הזכות. שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך, כאשר לצורך בחינה של הוגנות השימוש יישקלו, בין היתר מטרת השימוש ואופיו; אופי היצירה שבה נעשה השימוש; היקף השימוש, מבחינה איכותית וכמותית, ביחס ליצירה בשלמותה והשפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה.

  היות ואין כלל אצבע וודאי וכל מקרה נבחן לגופו, מומלץ מאוד להשיג את אישור בעל זכות היוצרים לשימוש האמור (אשר ייתכן ויהיה כרוך בתשלום כלשהו) וכך להימנע מסיכונים.

  בהצלחה,

  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  26 בפברואר 2017
forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?