יו"ר ועד הנהלה המשמש כמנכ"ל קיבוץ בשכר - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ירון

  נשלח ע"יירון 19:05, 26 ביולי 2013

  האם יו"ר ועד הנהלה באגודה שיתופית מסוג קיבוץ (המשמש גם ראש ועד מקומי) יכול לכהן גם כמנכ"ל הקיבוץ בשכר?

  השב
 • 18:06, 29 ביולי 2013

  שלום רב!
  כאמור בתשובה מיום 1/7/2013 בפורום זה, במענה לשאלה דומה - תקנת-משנה 24(ג) של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה ), תשל"ה-1975" קובעת:
  "יושב ראש הועד לא יכהן בתפקיד מינהלי או ביצועי באגודה, לרבות תפקיד בניהול עסקי האגודה. בנסיבות מיוחדות רשאי הרשם לפטור אגודה פלונית או סוג של אגודות מהוראה זו."
  בתשובה הנ"ל שבפורום, צויינה האפשרות של פנייה ל"רשם האגודות השיתופיות", לעניין הוראת התקנה הנ"ל; אפשרות אחרת : הסתפקות יו"ר-הועד במעמד של חבר-ועד מן השורה - עדיין מ"השורה הראשונה", ממנה יוכל להמשיך לתרום מיכולותיו ומניסיונו למסגרת החברתית והציבורית.
  יוסף כאן, כי לפי סעיף 129 של "צו המועצות המקומיות ( מועצות אזוריות ), תשי"ח-1958" – "ראש הועד המקומי בישוב שיתופי יהיה האדם המשמש ראש הועד או המזכירות או ההנהלה של הישוב", אם לא נערכו בישוב בחירות לועד המקומי. לפיכך, ויתור על כהונת יו"ר-הועד באגודה כרוך, במקרה זה, גם בויתור על ראשות-הועד-המקומי בישוב.
  עם זאת, לפי סעיף-משנה 105(ב) של "צו המועצות" הנזכר לעיל: "ראש ועד מקומי לא יהא זכאי לשכר בקשר לביצוע תפקידו."

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.