מיסים לאגודה החקלאית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • רונית

  נשלח ע"ירונית 08:50, 19 בספטמבר 2013

  שלום לך עו"ד מרדכי שחם הגעתי למושב השיתופי כגרושה עם הכנסה של מחצית הפנסיהשל גרושי בלבד.מיסיי הועד הם פר משפחה ,ברצוני לשאול האם אוכל לשלם כחברה בודדת מחצית הסכום,או לבקש הנחה,אין לי אמצעי הכנסה אחרים לבד ממחצית הפנסיה בעקבות הגרושין שעומד על 5000 שח בלבד. בית משפט הכיר בזה כהכנסתי היחידה לצורך -אי תשלום בעניין ביטוח לאומי לדוגמה .הערת שוליים -אין אני מקבלת בהצבעה באסיפות אפשרות כפולה כמו בני זוג שמשלמים אותו סכום אבל מצבעים בשני קולות. אשמח לקבל תשובה ממך בברכה רונית

  השב
 • 23:10, 21 בספטמבר 2013

  שלום רב!
  מי שמתקבל לחברות באגודה בכלל, ובאגודה יישובית בפרט, אמור לברר מראש את תשלומי-החובה הכרוכים בחברותו באגודה וכן במגוריו ביישוב . ברם, גם בכך אין כדי למנוע בירור ענייני של בקשה להקלה בתשלום "מיסי וועד", אם ובמידה שהאגודה חוסכת בהוצאותיה בעבור משפחה שלה ראש-משפחה אחד/אחת, וכל עוד נותרת המשפחה במצבה זה. בבירור כזה, יתכן שיימצא מקום להפחתה לגבי אותם מרכיבים בתשלום, אשר נדרשים למעשה "לפי ראש" - אך לא כך לגבי הוצאות האגודה לניהול מערכותיה הניהוליות והעסקיות הכלליות, או הוצאות אחרות המחולקות בין החברים לפי חלקם היחסי בהון האגודה ובנכסיה, או לפי יחידה משפחתית.
  למשל: אם מיסי-הוועד כוללים תשלומי-חובה מוניציפאליים, הרי יחידת-דיור הינה מקור לחיובי ארנונה ודמי-חכירה, ללא קשר למספר המתגוררים בה.
  בבדיקת בקשה להפחתה, תראה האגודה לפניה גם את הצורך למנוע תקדים בלתי-מוצדק, ושלא ליצור אפליה-לטובה שאינה מבוססת כראוי.
  עוד ניתן להוסיף, כי התשלום השוטף לאגודה איננו בעבור זכויות-הצבעה: הקניית קול אחד בהצבעה לכל חבר וחברה באגודה, הינה תכתיב שבחוק – סעיף 16 של "פקודת האגודות השיתופיות". עקב כך, נוצר פער בכוח ההצבעה, המשבש את השוויון הבינמשפחתי באגודה, אך ניסיונות לפתרון בנושא - לא נראה כי הינם במישור תשלומי-החובה לאגודה; הערות בנקודה זו – כבר הועלו בפורום זה, בתשובת מנהל-הפורום לשאלה מיום 4/12/12.

  תגובה
 • 09:45, 23 בספטמבר 2013

  תודה לך ..לצערי חלק גדול מהכסף משולם לנושאי התפקידים באגודה ולא לצורכי חברי האגודה אבל זה כבר נושא אחר..שמי שמאשר את משכורתם קשור אליהם .חן חן על התשובה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.