העסקת חבר בתאגיד אשר נמצא בבעלות הקיבוץ - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אבי

  נשלח ע"יאבי 16:42, 20 בספטמבר 2013

  האם יש מניעה להעסיק חבר בחוזה אישי בתאגיד הנמצא בבעלות חלקית של הקיבוץ, ולנהוג בו ככל שכיר אחר בתאגיד ? כמובן שהחבר יעביר את משכורתו כנהוג אל הקיבוץ.

  השב
 • 23:15, 21 בספטמבר 2013

  שלום רב!
  אין מניעה להעסקת חבר קיבוץ בתאגיד המצוי בבעלות חלקית של הקיבוץ, לרבות בחוזה-עבודה אישי. ניתן לראות את הנושא גם מכיוון הפוך - ובאותה תוצאה - כאשר הקיבוץ רוכש חלק בבעלות במפעל המעסיק חבר/י-הקיבוץ, או כאשר שכיר בקיבוץ מתקבל לחברות.
  מבחינת העובד ודיני העבודה – אין מניעה לקיום סטטוס כפול כבנסיבות המתוארות; מבחינת הקיבוץ והכללים החלים לגביו, עלול קושי לעלות מהוראה נוגדת ומפורשת בתקנון, אך קשה להניח כי יימצא תקנון הכולל הוראה כזו.
  יצויין עוד, כי אם אין מניעה לעיסוקו של חבר מחוץ לקיבוץ, הרי העסקתו בתאגיד שבו שותף הקיבוץ הינה אף מעניינו של הקיבוץ.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.