סגירת מועדון משותף בשבת - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אופיר

  נשלח ע"יאופיר 08:28, 6 באוקטובר 2013

  שלום, רציתי לדעת האם וכיצד ניתן להעביר תקנה לסגירת המועדון המשותף של המושב בשבת לצרכי מסיבות, ימי הולדת וכו'. יש לציין שהמושב אינו מוגדר מושב דתי ורבים מתושביו אינם שומרי שבת. בנוסף אציין שהמועדון ניתן למעוניינים לערוך במקום שבת חתן ללא מוסיקה. האם מצב זה הוא תקין וחוקי? מה התנאי להעביר תקנה שכזו? ומה דרוש בכדי לבטלה? תודה.

  השב
 • 23:20, 7 באוקטובר 2013

  שלום רב!
  כללית, לא רצוי כי אופן השימוש במועדון במושב יוסדר בתקנון האגודה – עקב מיגוון השימושים והמשתמשים, ולאור שינויים צפויים מדי פעם, מוטב כי הנושא יוסדר בהחלטה של האסיפה הכללית, ואפילו בהסדר פנימי המאושר בהחלטת ועד-ההנהלה.
  עולה מן השאלה, כי ההסדר והייעוד המבוקשים על-ידי השואל, אינם מקובלים על הכל, וודאי יש המעוניינים במועדון פתוח לציבור גם בשבת, ואף במיוחד בשבתות.
  סגירה של מועדון במושב, גם אם היא פוגעת במיעוט, עלולה להימצא כפוגעת בזכויות וכחסרת-תוקף, כבר על-פי הדין; במקרה כזה, אין לשלול זכויות של חברים באגודה, אף לא על דרך ניסיון לשלב הוראה ( פוגעת ) בתקנון. והרי בשאלה עצמה מוגדר המבנה כמועדון "משותף"...
  מומלץ להגיע לפתרון מוסכם ומוסדר, על בסיס התחשבות והבנות הדדיות בין בעלי הצרכים השונים בקרב ציבור החברים ובני-משפחותיהם עמם. מסגרות הזמן הנרחבות לשימוש במועדון בכל שבת, עם תדירות השבתות וימי החגים בכל השנה, אמורות להספיק לכולם, וניתנות לחלוקה מוסכמת סבירה, תוך שמירת שלום-בית במושב, לפחות בהקשר למועדון ( המשותף ).

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.