תושב במשק במושב ללא שכר דירה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • גלית

  נשלח ע"יגלית 21:54, 20 באוקטובר 2013

  שלום רב, להורי יש משק במושב, במשק מתגוררים הורי, כמו כן מתגוררת במשק אחותי עם בעלה וילדיה במשך שנים ארוכות, בין הורי לאחותי אין שום הסכם כתוב והורי לא מקבלים מהם שכ"ד . אנחנו ארבע אחיות , אני קיבלתי את הזכות על המגרש בהרחבה של המושב בתור מתנה לחתונה. ברצוני לשאול : האם עצם העובדה שאחותי ומשפחתה מתגוררים במשק שנים רבות (בקראוון שרכשו בכספם ושאותו הגדילו פעמיים ושיפצו אותו) מקנה לה זכויות כל שהן על המשק?

  השב
 • 22:49, 23 באוקטובר 2013


  שלום רב!
  כאשר מתגבשת מציאות מתמשכת של מגורי-משפחה במשק מושבי, כמתואר בשאלה, אין המשפט יכול להישאר "אדיש" לכך, במיוחד אם משפחת הבת-האחות ויתרה, תוך מגוריה בנחלה, על חלופות אחרות שהיו באפשרותה, כגון רכישת דירה "עצמאית", במקום השקעה במגוריה הנוכחיים. זאת, כאשר התיישבות משפחת-הבת בנחלה ומגוריה הנמשכים – היו והינם בהסכמת ההורים, בעלי-הנחלה, ואף לרווחתם ולתועלתם: מגורים צמודים של בת ומשפחתה אינם רק מקור של נחת להורים, אלא גם יד מסייעת בעת הצורך ( במיוחד אם צורך כזה קיים מדי פעם, ודי אף בכך כי יהיה צפוי בעתיד ).

  בבחינה מעשית של העניין המשפחתי כולו, אין זה המקום לפירוט ולבחינה גלויים של ההשלכות האפשריות ( ואולי לא העת להעלאת דאגות ושאלות ), אלא להערות כלליות אחדות:
  1) בכל אריכות ימיהם, כן ירבו – ההורים, והם בלבד, הינם בעלי-הנחלה, המיועדת לשמש להם לא רק מקום מגורים, אלא גם מקור פרנסה וכן בטוחה למימון מחייתם, צרכיהם ורווחתם , לרבות צרכים צפויים ובלתי-צפויים שבעתיד רחוק.
  2) כבעלי-הזכויות בנחלה, עשויים וחופשיים ההורים להחליט החלטות ולבצע פעולות, אשר ישנו את המצב – העובדתי והמשפטי - מבחינת הנחלה, מצבה ועתידה ( מבלי לפגוע בזכויות מי שהשקיעו כספים ושנות-חיים במגורים בה, במידה שאותן זכויות מוכרות על-פי הדין או על-פי הסכם עם ההורים ).
  3) האינטרס המשותף של אחווה משפחתית אמור להתקיים ולהשתמר, לגבי בני-המשפחה כולם.
  כל צעד אשר עלול לפגוע באינטרס-על זה - כדאי וראוי להימנע ממנו.
  4) בעלי-נחלה, המבקשים לדאוג לכל ילדיהם ( כאן – ארבע בנות ), עלולים להיתקל בקשיים, אם ינסו לדאוג לכולם בשווה. בין השיקולים האפשריים – גם קנה-המידה המורכב של התחשבות בצרכים ובאפשרויות: לרוב – הצרכים הינם שונים, וכן שונות אפשרויות כל צאצא לסייע לעצמו או להסתייע במקורות אחרים; בפני עצמן עומדות כאן המיגבלות השונות על אפשרויות ההורים כבעלי-נחלה במושב, מיגבלות המצריכות ייעוץ משפטי לאיתור פתרונות.

  בן-משפחה אשר סבור כי הוא זקוק לייעוץ משפטי, על אף כל האמור לעיל – יוכל לפנות, לשם התייעצות חסויה, לכל עו"ד בעל/ת בקיאות בתחום המושבי, עם ידע והבנה בשינויים אפשריים בנושא, העומדים על הפרק בדיונים ובמחלוקות בין גורמי ההתיישבות במישור הרחב, גם בעת כתיבת שורות אלה.
  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.