מי אמור להפקיד כסף בקרן הפנסיה? - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • א.ג.

  נשלח ע"יא.ג. 15:45, 28 באוקטובר 2013

  אני חבר קיבוץ כבר כ 25 שנים ובמהלך שירותי הצבאי נפגעתי וחלה החמרה ובעקבות כך איבדתי את כשר העבודה. על פי תקנון הקיבוץ מי שאינו עובד אמור להפקיד כ 10 אחוז משכר מינימום לקרן הפנסיה כ400 ₪ לחודש. האם הקיבוץ יכול לנער עצמו מאחריות ולא להישתתף במימון חלקי של הפנסיה? האם הקיבוץ רשאי לבקש מחבר לחתום על מסמך אשר מסיר את אחריותו של הקיבוץ מהפנסיה של החבר?

  השב
 • 14:10, 1 בנובמבר 2013

  שלום רב!
  ההתנייה המסויימת של תקנון-הקיבוץ, המעוררת את השאלה הכאובה שהועלתה – צריכה להיבחן על רקע תמונת-המצב השלמה, הכוללת גם את מכלול המסמכים הנוגעים לעניין ואת כל מה שהקיבוץ מעניק לחבר-השואל.
  בנוסף, יש לברר את עמדת הקיבוץ בהתייחס לשאלה המדוברת, ואת הנימוקים שעמדו ביסוד הוראת-התקנון הנזכרת בשאלה, כדי לבחון במשותף אם יש מקום להחרגתה ולשינוי-התאמה ביישומה, בהתחשב בנסיבות המקרה הנוכחי. זאת, אף אם הקיבוץ יעלה טענות הנוגעות לקיצבאות, להן זכאי החבר עקב מצבו המצער – בין קיצבה מן המוסד לביטוח לאומי ובין קיצבה מאגף השיקום של משרד הביטחון.
  על-פי המתואר בשאלה, יש מקום גם לפנייה לארגון נכי-צה"ל – לייעוץ, לתמיכה ולסיוע משפטי במקרה הצורך.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.