תשלום דמי-שכירות של הורים גרושים בקיבוץ - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אלדד קורן

  נשלח ע"יאלדד קורן 09:54, 10 בנובמבר 2013

  שלום רב. אני הורה גרוש וגר בקיבוץ חולדה (שעוד לא עבר שיוך דירות) כחבר קיבוץ זה כ- 12 שנים. לפני קצת פחות משנתיים התגרשתי ועברתי לגור בדמי- שכירות מוזלים (יחסית) בדירה אחרת בתוך הקיבוץ. גרושתי נשארה לגור בבית שרשום על שנינו, (וביום שיוך הדירות תהיה לנו מניה משותפת עליו) כמובן שהיא לא משלמת עליו שכירות כי גם היא חברת קיבוץ מן המניין. לאחרונה שמעתי שיצא פסק-דין חדש, הנוגע לענייני, ומבטל את הצורך בתשלום דמי- שכירות לקיבוץ לחלוטין, מתוך עניין של צדק וחוסר צדק. אשמח לקבל תשובה ממכם בעניין, וגם לקבל קישור ישיר לפסק-דין הנ"ל. יום טוב ושבוע נפלא. אלדד.

  השב
 • 11:24, 11 בנובמבר 2013

  שלום רב!
  לכל פסק-דין יש להתייחס בזהירות ובמקצועיות, לפני הסקת מסקנות מעשיות לגבי מקרה אחר; במיוחד אמורים הדברים לגבי דיווח תיקשורתי על פסק-דין שניתן ועל תוצאתו:
  ראשית, פסק-דין שאיננו של בית-משפט מחוזי או בית-המשפט העליון – איננו בגדר תקדים מחייב, אף שעשויה להיות לו תרומה משלו לקידום הסוגיה המשפטית. שנית – גם פסק העשוי להוות תקדים, חייב להיבחן ולהתפרש על רקע עובדות המקרה המסויים שנדון בו, כדי לוודא אפשרות יישומו של פסק-הדין על מקרה אחר.

  מבלי להתייחס לפסק הנזכר בשאלה, ומבלי לאשר כי תיאור תוצאתו בשאלה אכן תואם את הפסק – מופנה השואל הנכבד לתשובה שנתנה בפורום זה ביום 16/10/13, וכן לשאלה מיום 14/10/13 הקשורה אליה. פסק-הדין הנזכר שם, ניתן ע"י כב' בית-המשפט העליון ביום 1.10.13, בתיק ע"א 5271/10. מה שנפסק שם נראה כצמוד גם לתקנון הקיבוץ באותו מקרה, ומכיוון שמדובר בקיבוץ אחר ובהסדר תקנוני אחר ( קיים או עתידי ) – מומלצת בדיקה השוואתית מקצועית, בעזרת עו"ד. עם זאת, בבחינה המוצעת ניתן יהיה להסתייע בהערות הכלליות ובעקרונות, אשר נכללו בתשובה מיום 16/10/13 הנ"ל.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.