הפעלת אגודה מוניציפלית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מוטי

  נשלח ע"ימוטי 21:35, 25 בנובמבר 2013

  שלום רב , לפני מספר שנים הוקמה הרחבה קהילתית בקיבוץ אל רום בצפון רמת הגולן. אנו , מספר משפחות אשר רכשו מגרשים בתחום ההרחבה חתמנו מול הגורמים הרלוונטיים על הצטרפות לאגודה הקהילתית כפר אל רום. כיום נאמר לנו ע"י הקיבוץ כי האגודה אכן קיימת , אך לא מופעלת ואין כרגע שוב כוונה מבחינת הקיבוץ להפעילה - דבר שמעמיד אותנו חברי ההרחבה ללא כל מעמד בישוב. תהינו , מחוסר ידיעה כמובן , האם הדבר חוקי ? האם למרות ההסכם שנחתם בינינו לבין הקיבוץ על שיוכינו לאגודה הקהילתית - יכול להחליט הקיבוץ על אי הפעלת האגודה ? נשמח לתשובות אשר יעזרו לנו לפזר את הערפל בו אנו לוטים לגבי מעמדינו בישוב. תודה מראש, תושבי ההרחבה בקיבוץ אל רום.

  השב
 • 00:33, 30 בנובמבר 2013


  שלום רב!
  לכל תושב ב"הרחבה-למגורים" בקיבוץ או במושב – יש מעמד-תושב וזכויות השלובות בו, לא פחות מתושב ביישוב עירוני: עצם המגורים ביישוב קטן ומבודד, יחסית, יוצר מישור נוסף ומיוחד, עם "הערך-המוסף" של אותה "הרחבה" - הרחבה אשר חברי-האגודה בחרו לבצעה, למען עצמם ולחיזוקו ההתיישבותי של יישובם. כאשר קלטו האגודה וחבריה את רוכשי-המגרשים ב"הרחבה" – נעשה הדבר תוך חובת כיבוד מעמדם ואורח-חייהם של המתיישבים-הקולטים, אך בד-בבד – תוך מחוייבות לצרכיהם של המשתכנים החדשים, כבונים וכתושבים ביישוב וכחלק מקהילתו.
  המבחן ב"הרחבה" כזו הינו מבחן הדדי מתמשך, אשר על שני הציבורים לעמוד בו, על אף "חיכוכים" צפויים ו"טבעיים" מדי פעם; זאת – על בסיס הבנה והתחשבות הדדיות, כעמידה משותפת באתגר חברתי, בה עוצמת האינטרסים המשותפים גוברת על מחלוקות זמניות.

  מעמד-תושב וזכויות-תושב אינם תלויים בקיומה או בתפעולה של "אגודה מוניציפאלית". שלשה ועדים ביישוב קטן - של אגודה-חקלאית, "ועד מקומי" וועד-אגודה-מוניציפאלית - עלול אף ליצור נטל וקשיים מיותרים; מקרה כזה הועלה בפורום זה בשאלה מיום 17/4/13 – תשומת-הלב מופנית לתשובת מנהל-הפורום מיום 21/4/13.
  "אגודות מוניציפאליות" הוקמו ב"יישובי-הרחבות", גם כדי לשמור על אופי המקום והמגורים בו, ובעיקר - כתאגיד משותף לכל התושבים ביישוב, לשם ניהולו המוניציפאלי במקום "הוועד המקומי". ברם, לכך נדרשה הסכמת משרד-הפנים, אשר העדיף "ועד מקומי", הנבחר בבחירות מוניציפאליות ולא במסגרת תאגידית. עקב כך, כל "אגודה מוניציפאלית" שהוקמה בישראל – נותרה ללא סמכויות וללא תקציבים רשותיים. בעניין זה, אפוא, אין מקום לטרוניה כנגד הקיבוץ, אך על "הוועד המקומי" והמועצה האזורית יחדיו – החובה לדאוג לצרכיהם המוניציפאליים של משתכני-ההרחבה כתושבי היישוב וכתושבי תחום-המועצה. בהקשר זה, מופנית תשומת-הלב לתשובת מנהל-הפורום לשאלה הקודמת כאן.

  מכל מקום, מצופה מהקיבוץ, וכן מ"הוועד המקומי" שלו, לפעול לשיתוף משתכני- ה"הרחבה" בפעילות החברתית והארגונית ביישוב, אף ע"י ניצול חלקי של האגודה שהוקמה. חובה ממשית לכך נובעת מההבטחה להקמת אגודה שיתופית מוניציפאלית לכלל התושבים, ומוכחת גם מצעדים שנעשו כבר בנושא.
  אפשרות אחרת היא לשלב נציגים נבחרים של משתכני-ההרחבה כמשקיפים פעילים בישיבות "הועד המקומי", גם אם בעלי זכות-הבחירה מביניהם מהווים פחות מ-30% בקיבוץ ( בהקשר זה – סעיף 91א, פיסקה ד1 של "צו המועצות האזוריות", הניתן לעיון אצל המועצה האזורית ).

  בהעדר שיתוף ראוי מצד הקיבוץ וחבריו, בנושא המדובר – ניתן לשקול פניות מטעם המשתכנים אל המועצה האזורית ישירות, וכן אל משרד הפנים ואל הנהלת התנועה הקיבוצית. זאת - בשילוב ניסיון ליצירת פורום רחב יותר של בעלי עניין ציבורי-אנושי דומה, בהיקף אזורי או אף מעבר לכך.
  מניעת הצורך בפעילות חיצונית כזו הינה, גם היא, אינטרס משותף של תושבי הקיבוץ - כולם.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.