מיסוי לחברת אגודה שיתופית חקלאית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • רויטל אשד

  נשלח ע"ירויטל אשד 08:30, 14 בינואר 2014

  שלום רב יש לי עובדת אשר מועסקת בתמנע אזור אילת והערבה... והיא באה אלינו מקיבוץ ניצנים שהינו אגודה שיתופית חקלאית... החברה משתתפת איתה בסיוע כספי 1500 ש"ח עבור השכרת דירה... האם היא זכאית לקבלת החזר ממס הכנסה עבור הוצאת השכירות??? אחוז המס השולי שלה גבוה 34% מכיוון שאין היא יכולה להנות מהטבת המס הניתנת לאזור אילת והערבה בהיותה חברת אגודה שיתופית. האם ישנם איזשהם הקלות במס? גם מס הכנסה ווגם ביטוח לאומי?? לעבודת אשר עבודתה בערבה ורחוקה מהקיבוץ בה היא מתגוררת??(למרות היותה חברת אגודה שיתופית??.)

  השב
 • 13:50, 14 בינואר 2014


  שלום רב!
  חברה בקיבוץ ניצנים, המועסקת ע"י תאגיד חיצוני תוך מגורים באזור אילת – יש להניח כי הכנסותיה נותרות לעצמה, ללא העברה לקיבוץ. לפי התיאור המוצג – הקשר של העובדת לקיבוץ איננו מועיל לה מבחינת מיסוי, אך מאידך הוא מונע ממנה לקבל הטבות-מס הניתנות לתושבי אזור אילת.
  השאלות המוצגות נוגעות לתחום המיסוי, וספק אם לתחום של "אגודות שיתופיות" ישנה כאן נגיעה או השפעה. את המקרה צריך לבחון מי שמייעץ לתאגיד-המעסיק בענייני מיסוי לגבי עובדיו, ואם חלק של שכר-המועסקת מיועד לקיבוץ בו היא חברה - יש אזי מקום לבחינה משותפת עם המייעצים לקיבוץ ולחבריו בנושאי מיסוי.
  ניתן לשער, כי במסגרת הבדיקה ה"מיסויית" תיבדק גם האפשרות כי את דירת-השירות בדרום תשכור המעסיקה, אם הוצאות-השכירות יוכלו להיזקף כהוצאה מבחינתה; אם לא כן, מוצע לבחון מול רשות-המס, האם ניתן לאשר לעובדת הקלות כתושבת אזור אילת – בייחוד אם היא מתגוררת שם בפועל רוב הזמן, עם הסכם-שכירות שלה-עצמה, כאשר הקשר של העובדת לקיבוץ ייחשב כקשר "רעיוני" בלבד, שאיננו שולל תושבות באזור אילת בתקופת העבודה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.