תקציב אגודה שיתופית שלא אושר באסיפה כללית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אורית

  נשלח ע"יאורית 13:33, 24 בפברואר 2014

  שלום רב, רציתי לדעת מה קורה אם תקציב אגודה שיתופית לא מאושר ע"י אסיפה כללית. אני מכירה את האפשרות לפתוח בחקירת רשם אבל נניח את ז בצד, האם יהיה נכון להגיד שאם לא אושר תקציב אזי עד שיעשה כן לא יהיה ניתן להוציא כסף מחשבונות האגודה? כלומר, לחייב את ועד ההנהלה, לתקן את התקציב לפי הוראות האסיפה הכללית דרך החרב של אי הוצאת כספים ? אשמח לתשובתך.

  השב
 • 18:53, 24 בפברואר 2014

  שלום רב!
  נושא סירובה של אסיפה כללית לאשר הצעת "תקציב שנתי" שהכין ועד-ההנהלה – נדון בתשובת מנהל-הפורום מיום 27/1/13, וכן בתשובה נוספת – ביום 4/3/13. תשומת-הלב מופנית לשתי תשובות קודמות אלה.
  מצב כעולה מן השאלה הנוכחית, טומן בחובו סכנת נזקים ממשיים לאגודה ולחבריה, והוא מחייב התייחסות מהירה מצד כל הנוגעים בדבר – לפתרון הבעייה, ולאו דוקא ל"ענישה" של ועד-ההנהלה. במצב-הביניים שעד לאישור תקציב שנתי כהלכתו, יש לאתר ולאבחן תשלומים מתחייבים לפי דין או לפי חוזה, לרבות תשלומי משכורות לעובדים ותמורות לספקים ולנותני-שירותים. האגודה חייבת למנוע נזקים בלתי-הפיכים מעצמה, עקב הפרת חובות-תשלום, וכבר מטעם זה מתחייבת היערכות מהירה להגשת הצעת-תקציב מתוקנת ומותאמת, תוך זימון אסיפה כללית לדיון חוזר בנושא החשוב והדחוף.
  גם אם המחלוקת באגודה לא תיפתר בהתכנסות אחת של האסיפה – ניתן לאשר תקציב חלקי וזמני לתקופת-ביניים מוגבלת, לפחות לאותן הוצאות מתחייבות, וככל המוסכם על רוב המצביעים – גם לגבי נושאים וצרכים שאינם במחלוקת, בייחוד אם דחיית ביצועם תהיה כרוכה בהתייקרות או בנזקים אחרים.
  כל זאת – בצד החלופות הנזכרות בתשובות הקודמות דלעיל, וכפתרון מועדף ומומלץ בנסיבות המקרה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.