שימוש בכספי תשתיות - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אורית

  נשלח ע"יאורית 16:23, 26 בפברואר 2014

  באגודה השיתופית בה אנו גרים ישנם דמי כניסה בסכומים גבוהים אשר מיועדים לפיתוח תשתיות. ישנו ווכוח איזה הוצאות ניתן להוציא מחשבון התשתיות והיכן ישנה הגדרה למהן תשתיות . אנא הפנה אותי לחקיקה הרלוונטית אשר מפרטת מהן סוג ההוצאות אשר תקציב התשתיות יכול לשמש. בנוסף, האם הועד מחוייב להביא לאישור אסיפה כללית ,תקציב תשתיות בנוסף לתקציב השוטף? תודה על תשובתך

  השב
 • 18:32, 28 בפברואר 2014

  שלום רב!
  החקיקה, לרבות פירוטה הנרחב למדי בחקיקת-משנה, איננה מיועדת לתת תשובות לכל השאלות האפשריות, וגם כאשר נכללות בחיקוק הגדרות אחדות – נעשה הדבר להבהרה-הגדרה של מונחים המשמשים בנוסח הוראה או הוראות אשר בחיקוק המדובר. בהעדר פירוש או משמעות למונח המופיע בחיקוק – מקובל לתת לו את המשמעות המילולית המקובלת, לרוב – תוך הסתייעות במילון השפה העברית. עד כאן – כהערה כללית.

  כאשר באגודה שיתופית ניגבים כספים המיועדים ל"תשתיות", רצוי להבהיר מראש את גדרן ואת היקפן במקרה המסויים, לפחות בקווים כלליים. בחינות מעשיות ומקצועיות של הנחת תשתיות ו/או פיתוחן או הרחבתן, והצדקות ענייניות לביצוע בהקשר לבנייה קיימת או מתוכננת - אמורות לשמש בסיס להצדקת מימון הביצוע; זאת - מבלי להתעלם מקני-מידה של סדרי-עדיפות ושל תועלת, כאשר המימון הקיים אינו מספיק לכל המתוכנן והרצוי בנושא "תשתיות" ופיתוח סביבתי.
  כל האמור לעיל איננו בא להמעיט מן הצורך להתייחס לנסיבות כל מקרה ומקרה, כגון ( לדוגמה בלבד ) צרכים של שיפור תשתיות בחלק ישן של יישוב, למניעת פערים גדולים מדי לעומת חלק חדש הנבנה בו.
  בכל מקרה מסוג זה, בו מתעוררת מחלוקת – ראוי לאתר את הפתרון הראוי בעזרת בעלי מומחיות בנושאים הקשורים לעניין, לרבות בתחום התכנון והבנייה, ובנוסף - בתחום המשפטי: הן לפירוש מסמכים והחלטות אשר בבסיס התכנון והגבייה בהקשר ל"תשתיות", הן לבחינת מיגבלות של גבייה וייעוד כספים-מותרים-בגבייה אשר בהחלטות רלבנטיות של "מועצת מקרקעי ישראל", והן לאיתור דרך או דרכים לפתרון יעיל ובר-תוקף למחלוקת שנוצרה.

  ייעוץ משפטי רצוי, ואף נדרש, כדי לבחון אם מערכת הנסיבות וההחלטות הקיימת, במועד נתון, מספקת בסיס ראוי לגבייה כספים לייעוד הבלתי-שיגרתי של תוספת "תשתיות", וכן אם קיים בסיס מתאים לביצוע מיועד ולמימונו; בהעדר בסיס קיים, לפי חוות-דעת משפטית - יש צורך באישור של האסיפה הכללית.


  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.