הקמת אגודת יצרני חלב - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שלומי

  נשלח ע"ישלומי 21:46, 24 במרץ 2014

  שאלתי נוגעת למצב שמספר יצרני חלב באותו הישוב. כשלכל אחד מהם מכסת חלב אישית. מעונינים להתאגד כשותפים במסגרת אגודה. ולהקים רפת משותפת. ושכל שותף למעשה מכסתו נרשמת עש" האגודה.מה יקרה במצב שאחד או יותר מהשותפים רוצה לפרוש מהאגודה. האם יוכל לקבל בחזרה על שמו את החלק היחסי במכסת החלב. או שהפורש יקבל פיצוי בלבד ומכסת החלב שהביא לשותפות תשאר ברשות האגודה?

  השב
 • 22:40, 25 במרץ 2014  שלום רב!
  התארגנות רפתנים מאותו יישוב לשיתוף-פעולה יצרני ושיווקי עשויה להביא להתייעלות של ממש, אך היא מצריכה בדיקות מקדימות - הן מבחינה כלכלית ומשפטית, והן מבחינת מיסוי צפוי של ההכנסות וחלוקתן. המלצות של מומחים בתחומים אלה עשויות לקבוע את המבנה, ואף חלק מן התוכן, של מסגרת-השיתוף הרצויה.
  בין היתר, יש מקום לבחון ולבדוק מראש, האם במקרה המדובר מתאימה לרפתנים מסגרת שיתוף של אגודה שיתופית, והאם ניתן להפעילה כאשר כל יצרן שומר על מיכסתו האישית, תוך קבלת היתר ועדת-המיכסות בענף, לפעילות יצרנית משותפת באמצעות מבנה-רפת אחד ועדר-בקר "מאוחד".
  גם במקרה של "איחוד" המיכסות במסגרת האגודה השיתופית, יכולים השותפים-החברים, עקרונית, להסדיר בחוזה ביניהם את גורלה של כל "מיכסת-משנה" במקרה של פרישה או פירוק; האגודה שתוקם תאשר את מחויבותה להוראות החוזה, ועניין זה ייקבע מראש בחוזה הייסוד שייערך וייחתם לקראת הקמתה ורישומה, ואף ישוריין בתקנון-הייסוד של האגודה. ברם, כדי למנוע הפתעות בעתיד - גם אפשרות כזו יש לבחון על-פי ההוראות הרלבנטיות של "חוק תכנון משק החלב, תשע"א-2011" ( במיוחד – אלו שבסעיף 7 ), וככל הניתן – בעזרת "מועצת החלב" ( תוך ניסיון לעגן את ההסדר הפנימי באישור "ועדת המיכסות" של הענף ).

  יש להזכיר עוד, כי לקיום אגודה שיתופית יש צורך בשבעה חברים לפחות, וכדי למנוע הפחתה פוגעת עקב פרישה - יש לשקול, כבר בשלב הייסוד, חברות של שני בני-הזוג, בעלי המשק והרפת בכל יחידה יצרנית.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.