תשלום ועד מקומי - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • חנה

  נשלח ע"יחנה 18:30, 28 במרץ 2014

  שלום, הועד המקומי דורש את תשלום מיסי ועד בשלושה תשלומים עוקבים בלבד האם זה תקין??

  השב
 • 19:33, 29 במרץ 2014  שלום רב!
  סמכות של רשות מקומית לקבוע את מועדי תשלום הארנונה ניתנה בחקיקה לעיריות, למועצות מקומיות ולמועצות אזוריות, אך גם הפעלתה של סמכות כזו איננה יכולה להיעשות בשרירות - היא חייבת לעמוד במבחן ענייני של סבירות ההחלטה. הדברים אמורים במשנה-תוקף, כאשר מדובר בהכבדה של נטל התשלום על התושבים, וכאשר פריסת התשלום השנתי חורגת מן הפריסה המקובלת בנושא.
  "ועד מקומי" קשור וכפוף לסמכויות ולהסדרים של המועצה האזורית, אשר בתחומה מצוי היישוב. אם דרישת הועד המקומי לגבי מועדי-תשלום נובעת מהחלטה של המועצה האזורית – השאלה המדוברת נוגעת לכלל תושבי יישובי המועצה, והיא חייבת להם הסבר ענייני להצדקת השינוי. אם מדובר ביוזמה של הועד המקומי – עליו להציג לתושבי היישוב החלטה מאשרת של המועצה האזורית, עם הסבר ענייני כאמור.

  מעל למועצה האזורית ( וכמובן גם מעל הועד המקומי ) מצוי משרד-הפנים, עם סמכויות-העל וחובת הפיקוח שלו, כגורם הממשלתי הממונה על כלל הרשויות המקומיות בישראל. ככל שיתברר, כי דרישת הועד המקומי איננה מבוססת בהחלטת-אישור מתאימה ובהצדקה עניינית, ולא יהיה שינוי בעמדתו או בעמדת המועצה האזורית – ניתן לפנות אל משרד-הפנים לבדיקתו ולהתערבותו.
  בהתאם לצורך, מומלץ להסתייע בעו"ד, אשר גם אם לא יימצא בין בעלי-העניין – מימון שכרו אמור להתחלק בין רבים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.