הוועד ובן ממשיך - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מירי

  נשלח ע"ימירי 07:34, 12 באפריל 2014

  שלום,ביה"מש כיתב את האגודה במושב,יחד עם כתב התביעה והפרוטוקול,בנוגע לעמדתם לגבי בן ממשיך.את כל ההליך הזה מנסים לשבש,בני משפחה אחרים שיש להם קשר עם אנשי הוועד.מה קורה אם הוועד לא ייתן לביה"מש את דעתו לגבי המינוי?אגב אותו בן ממשיך עומד בכל הקריטריונים,אך ההורה כיום לא כשיר למנות.

  השב
 • 21:57, 12 באפריל 2014

  שלום רב!
  גם כאשר קיים מינוי בר-תוקף של בן-ממשיך במשק ההורים במושב – במקרה של פטירת אחד ההורים עוברות הזכויות במשק רק להורה הנותר, אשר הופך/ת בכך לבעל/ת מלוא הזכויות במשק. מינוי של בן-ממשיך, אשר היה בתוקפו בעת הפטירה האמורה - נותר בעינו, כל עוד לא בוטל כדין. הורה שאיננו כשיר משפטית במועד נתון, אף איננו כשיר לבטל את מינוי הבן-הממשיך.

  על רקע זה, לא ברור מהי ה"תביעה" האמורה בשאלה : את מי תבע "הבן הממשיך" ואיזה סעד משפטי הוא מבקש מבית-המשפט, במצב בו ההורה הנותר הינו בעל-הזכויות במשק?
  מכל מקום: עורך-הדין אשר מייצג במשפט את "הבן-הממשיך", יוכל לענות לשאלה שנשאלה, לאור המסמכים והעובדות שבפניו, בהסתייע ב"תקנות האגודות השיתופיות ( חברות )", הנוגעות לסוגיית "בן-ממשיך", ובמקרה של העדר תגובה מצד אגודת-המושב – גם תוך ניצול הידע המשפטי המקצועי שלו. הדברים לעיל אמורים, גם אם התביעה הינה כנגד "הבן-הממשיך".

  בהערת-אגב: לגבי קיומן של עובדות הנוגעות לשאלת מעמד של בן-ממשיך, יש להניח כי האגודה לא תנסה להתחמק מגילויין, מה גם שלבית-המשפט סמכויות מתאימות לחשיפת עובדות ומסמכים. ברם, גיבוש עמדה מצד האגודה נבדל מגילוי או בירור עובדות קיימות; לרוב נוהגות אגודות-מושב להותיר את המחלוקת המשפחתית להכרעת בית-המשפט, תוך הודעה כי יכבדו פסק-דין סופי וחלוט, כל עוד איננו סותר את תקנון-האגודה ואת כללי "רשות מקרקעי ישראל".  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.