השכרה במושב - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דנית

  נשלח ע"ידנית 19:00, 6 במאי 2014

  שלום. שמי דנית קניתי מגרש במושב בדרום ובניתי בית. כרגע לא מעוניינת לגור בבית. הבאתי דייר אך האגודה אמרה שהוא לא נראה לה. הבאתי כרגע זוג דיירים נחמד והאגודה מתלבטת משום שלטענתם הם מרוקאים ולא אקדמאים. במושב אין כמעט אקדמאים אינני מבינה מדוע מערימים עלי קשיים.האם זה חוקי? להיכן לפנות? למבקר המדינה ? תודה לתשובתכם דנה

  השב
 • 13:50, 8 במאי 2014

  שלום רב!
  "טענות" כלפי מועמדים כלשהם, כדוגמת אלו הנזכרות בשאלה – פסולות מעיקרן, ואף מקוממות.

  בהקשר לנושא הכללי של "ועדת קבלה" יישובית יצוין, כי קליטתם של מועמדים להשתכנות ב"הרחבה למגורים" במושב חייבת להיות מקילה הרבה יותר מאשר לגבי מועמדים לחברות באגודה כרוכשי משק חקלאי: תושבות בלבד, שאיננה כרוכה בשותפות כלכלית-משקית, איננה אמורה "להיבלם", אלא במקרה מיוחד, שיש בו חשש ממשי לפגיעה בקהילה המקומית או באורח-חייה. לגבי שוכרים, אף אין מדובר בקבלה לחברות באגודה כלשהי.

  במקרה המתואר בשאלה, מיועדת להתבצע השכרת בית-מגורים לפי חוזה, בשילוב הסדרת בטחונות, להבטחת מילוי התחייבויות השוכרים. לכך נדרשת, ממילא, עזרת עו"ד, אשר כאן נתווסף לה גם הצורך בייעוץ ובהדרכה מול האגודה – כולל בדיקת המסמכים שנחתמו ע"י המשכירים, בוני-הבית, בשלב קליטתם כרוכשי-מגרש ב"הרחבה". בעזרת עוה"ד תוכן פנייה לאגודה, ויישקל אופן הפנייה: בשיחת-בירור מוקדמת עם נציגי האגודה ( לפי הדרכת עוה"ד ), או בשילוב מכתב לאגודה - בין במכתב-פנייה של עוה"ד ובין במכתב בניסוח עוה"ד ולחתימת המשכירים.
  בכל שלב, מומלץ לשמור, ככל הניתן, על אוירה מתאימה ביחסים עם האגודה, גם בהתחשב בשוכרים, אשר יבואו להתגורר בבית שביישוב תקופה לא קצרה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.