בטול החלטה של אסיפה כללית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מילס עירית

  נשלח ע"ימילס עירית 13:19, 14 ביוני 2014

  האם ניתן לבטל החלטה של אסיפה כללית עי אספה חדשה ההחלטה הראשונה היתה לפני שנים.

  השב
 • 15:40, 16 ביוני 2014

  שלום רב!
  החלטות של אסיפה כללית הינן בעלות תוקף מחייב ( ככל שנתקבלו כדין ) לגבי כלל החברים ולגבי האגודה כתאגיד; בכך תרומה חיונית לניהול ענייני האגודה באופן מסודר, יציב ויעיל. למניעת פגיעה ביתרונות אלה, יש מקום וצורך למנוע ניסיונות לקיום דיונים חוזרים באותו נושא, לפחות לפרק זמן מוגדר – בין בהוראת-תקנון ובין כנוהג-אגודה. עם זאת, יתכנו מקרים מיוחדים, בהם נתגלו או נוצרו, אף בסמוך להחלטה, עובדות או נסיבות חדשות בעלות-משמעות, לפיהן מתבררת מציאות שונה ממשית מזו שעמדה לפני הנוכחים באסיפה הכללית, בה נתקבלה אותה החלטה.

  ברקע סוגיה זו, כולה, אין לשכוח את סמכותה של האסיפה הכללית לשנות – ברוב המיוחס הדרוש, ובתנאים הנוספים שבדין - אפילו הוראת-תקנון, לרבות הוראת-תיקון קודמת. בדומה, האסיפה הכללית אינה מוסמכת "לכבול את ידיה-שלה", בנושא שינוי החלטותיה הרגילות.
  כאשר מדובר בהחלטת אסיפה כללית, שנתקבלה לפני שנים – יש מקום לדיון מחודש בנושא, בכפוף לכך, כי החלטה חדשה שתתקבל לא תפגע בזכויות שנוצרו על בסיס ההחלטה הקודמת, בין אם זכויות-האגודה ובין אם זכויות-חבר/ים. בנוסף, יש לבחון מראש – אף לפני העלאת הנושא לדיון ולהצבעה באסיפה – אם שינוי/ביטול של החלטה קיימת לא יעמוד בסתירה להוראות תקנון-האגודה, ואם לא ייווצרו בעטיו קיפוח פסול או פגיעה בעקרון מעקרונות השיתוף והשוויון, המחייבים את האגודה ככל אגודה שיתופית. לצורך זה יש לבחון את הנושא המדובר לגופו, ועל-פי השלכותיו הצפויות, בבדיקה משפטית ע"י היועץ המשפטי של האגודה, או בעזרת ייעוץ משפטי חיצוני.

  תגובה
 • 15:30, 10 בינואר 2017

  האם ניתן לבטל החלטה של אסיפה כללית באסיפה אחרת ברוב רגיל של משתתפים?

  תגובה
 • 22:22, 26 בינואר 2017

  האים ניתן לבטל החלטה של אסיפה כללית החלטה שהתקבלה בהסכמה בשנת 2004
  ואים כן האים דרוש רוב מיוחד תודה רבה

  תגובה
 • 17:57, 28 בינואר 2017

  תודה רבה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.