רכב אגודה שיתןפית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ארז

  נשלח ע"יארז 14:50, 17 ביוני 2014

  שלום האם יש אחריות משפטית לאגודה או לאחד ממנהלה לרכב אגודה שהוא כללי וכל החברים יכולים לסוע ברכב ? כלומר אם קרתה תאונה ונמצא שהרכב היה לא תקין האם יש אחריות על האגודה או רק על החבר שהוא הנהג

  השב
 • 00:35, 18 ביוני 2014

  שלום רב!
  עם הצער על התאונה שארעה, יש לקוות כי בנוסף לביטוח-החובה, המכסה נזקי-גוף, הסדירה האגודה לגבי הרכב המדובר גם ביטוח-מקיף מתאים, המיועד לכסות נזקי-רכוש, ככל שנגרמו לרכב עצמו וכן לכל צד שלישי, עקב כל נהיגה ברכב לפי רשות מהאגודה ( האגודה-המבוטחת "סופגת" את שיעור ההשתתפות-העצמית לפי הפוליסה ).
  כל גורם, אשר רכב בבעלותו עומד, מדי פעם, לנהיגה ע"י מורשה ( חבר, עובד וכיו"ב ), חייב לדאוג לתקינות מתמדת של הרכב, כאשר לנוהג-המזדמן מבין המורשים נותר לבדוק העדר ליקויים בולטים ( כגון נורה ש"נשרפה", שמשה שבורה, צמיג חסר-אויר וכיו"ב ).
  אם ארעה התאונה אך ורק עקב ליקוי "בסיסי" שבאחריות האגודה כבעלת-הרכב, וללא תרומת רשלנות מצד הנוהג ( וככל שיתברר מבדיקה יסודית של נסיבות המקרה ) – תהיה האגודה אחראית גם לתוצאות שנגרמו עקב מחדלה. במיוחד במקרה כזה, יהיה גם צורך להפיק לקחים מעשיים לעתיד, להבטחת כלל השימושים ברכב כשהוא במצב תקין, ולקיום בקרה מתאימה לשם כך, בשיתוף המשתמשים-החברים עצמם.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.