ביטל אסיפה ע"י הרשם - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אבי

  נשלח ע"יאבי 18:04, 17 ביוני 2014

  שלום רב ,ברצוני לגעת מה הכלים שיש לרשם האגודות כדי להתמודד מול אגודה קהילתית שנדרשה ע"י הרשם לא לקיים אסיפה עד לבירור והאגודה החליטה כן לקיים את האסיפה.

  השב
 • 00:45, 18 ביוני 2014

  שלום רב!
  לא ברור מהשאלה, מה פשר ה"דרישה" מצד משרד רשם-האגודות-השיתופיות: האם מדובר בהחלטה על-פי סמכות-בורר או סמכות-שבדין, או שמא בצעד אחר, בהנחה כי יכובד ע"י האגודה?
  כמו-כן חשוב הרקע הרחב של המקרה, לפחות בכל הנוגע ל"בירור" הנזכר בשאלה: האם מדובר בבקשה לביצוע חקירה ע"י הרשם, לפי סמכותו שבחוק, או בפנייה להתערבות מוסמכת אחרת?

  לפי תיאור המקרה, נראה כי ציבור חברי האגודה נחלק כאן לפחות לשני "מחנות", וכי במחלוקת הממשית שנתגלתה מלווה כל צד בייעוץ משפטי. ניתן לשער עוד, כי הנהלת-האגודה נסמכת על ייעוץ משפטי בצעדיה לקיום האסיפה; ברם, גם "החלטה" ( לכאורה ) שתתקבל בהתכנסות כזו, לא תהיה בעלת תוקף משפטי, אם יימצא – אף בדיעבד – כי נפל פסול משמעותי בהתכנסות ו/או ב"החלטה" לגופה. האזהרה-למעשה מצד הרשם במקרה זה, טרם כינוס האסיפה – יתכן שדי בה, בשלב הנוכחי.
  היכולת לבחון את המקרה ואת שאלת תוקפם ומשמעותם של צעדי-האסיפה, אף בדיעבד - עומדת ביסוד נטייתם של בתי-המשפט שלא למנוע מראש כינוס אסיפה כללית בתאגיד; יתכן כי שיקול דומה קיים, או יהיה קיים, גם מצד הרשם במקרה הנדון.

  תגובה
 • 07:45, 18 ביוני 2014

  תודה על תשובתך,אני מצרף את הנוסח כפי שנכתב המכתב שנשלח מהרשם לקיבוץ:

  ביום - התקיימה במשרדי פגישה עם - ממנה עולה כי אין לוועד ההנהלה תוקף חוקי,מאחר ולא נבחר על פי הקבוע התקנון האגודה .על כן מתנגדים הפונים לכינוס אסיפה כללית ע"י ועד שמכהן ללא תוקף על פי דין .בנוסף הועלו ע"י הפונים טענות נוספות הנוגעות לסדר יום האסיפה שנקבע ליום - .
  לצורך בירור תלונת הפונים בעניין,הנכם מוזמנים לדיון דחוף,שיתקיים בפני עוזר רשם האגודות בתאריך - .
  עד לקבלת החלטה בעניין הנכם מתבקשים להודיע לחברים על ביטול כינוס האסיפה הכללית שנועדה ליום -.

  תגובה
 • 09:32, 18 ביוני 2014

  שלום רב!
  לפי תיאור המקרה בשאלה הנוספת, מומלץ להסתייע בהקדם בייעוץ משפטי, אם עדיין לא נעשה כן. בדיקה משפטית תתייחס, בראש וראשונה, לשאלת ביסוסן של הטענות בדבר "אי-חוקיות" בבחירת ועד-ההנהלה, אשר הועלו מצד הפונים לרשם. כמו-כן, יש לבחון את מהות הנושאים העומדים לעלות בהתכנסות החברים, ואת אפשרות היווצרותם של מהלכים מזיקים או בלתי-הפיכים, אם תתקיים אותה "אסיפה לכאורה".
  בנוסף ובמקביל, מוצע לפנות בדחיפות אל עוזר-הרשם העומד לברר את העניין, לעדכן אותו במצב הקיים ולבקש את התערבותו; פנייה כזו – רצוי שתיעשה ע"י עו"ד, בשילוב תוספת של ביסוס והנמקה לטענות הפונים ( לפי הצורך - בצירוף תצהיר ואסמכתאות ), ואולי אף בבקשה להקדמת הבירור במשרד-הרשם למועד שלפני התכנסות החברים.

  תגובה
 • 15:27, 18 ביוני 2014

  המון תודה

  תגובה
 • 23:21, 20 ביוני 2014

  רק לעדכון
  הרשם מינה וןעד ממונה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.