סמכותו של מי לקבוע את מס' חברי ועד ההנהלה? - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • איילת

  נשלח ע"יאיילת 22:54, 20 ביולי 2014

  ע"פ תקנון האגודה יהיו לפחות 5 חברי ועד הנהלה. אנו עומדים בפני בחירות ופנינו לועדת הקלפי בבקשה לבחון את האפשרות להגדיל את מס' חברי הועד ל 7. מי אמור לקבוע האם זה אפשרי? מה ההליך הנכון? והאם לדעתך, זה מהלך נכון להגדיל את מס' חברי ועד האגודה ל 7 במקום 5? אודה לתשובתך הדחופה... תודה!

  השב
 • 20:16, 21 ביולי 2014

  שלום רב!
  תקנון-אגודה הקובע כי מספר חברי-הוועד יהיה לא פחות מ-5 – מאפשר לאסיפה הכללית להחליט גם על בחירת 7 חברים, ללא צורך בשינוי התקנון.
  כאשר נערכות בחירות בקלפי – חייבת "ועדת הקלפי" לפרסם מראש, בין היתר, גם את מספר החברים שיש לבחור: תקנה 48 (פיסקה 4 ) של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה )".
  הדבר חיוני לביצוע תקין של הליך הבחירה בקלפי, בו על החברים-הבוחרים לדעת כמה שמות של מועמדים ניתן לפרט או לסמן בהצבעה.
  ברם, כאמור – החלטה על שינוי במספר חברי-הוועד נתונה בידי האסיפה הכללית, בהתכנסות שתזומן כדין, תוך ציון הנושא בהזמנה.

  מספר חברי-הועד אמור להיות רחב דיו לייצוג נאות של ציבור-החברים ולגיוס מספר ראוי של אנשי-ניהול; בד-בבד - רצוי שלא יהיה רחב מדי, כדי לענות על צרכי יעילות. על-פי ניסיון שנצטבר באגודה, ולפי המצב והלך-הרוחות – ניתן כמובן לבחור בכל מספר סביר, כגון 5 או 7, ואף יותר במקרה המתאים.

  בכל מקרה, ולגבי כל עניין – יש לבחון היטב את ההוראות בנושא בתקנון האגודה, על רקע תקנות-החיקוק, שמא יש בהן תכתיב או מיגבלה, בנוסף.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.