מיסי קהילה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אבי

  נשלח ע"יאבי 16:54, 6 באוקטובר 2014

  שלום רב בישוב שאני גר בו קמה אגודה קהילתית לראשונה ,נבחר ועד ומזכיר { מהזכיר נבחר ע"י הוועד ולא ע"י הקהילה}בישוב ישנם מספר חברים שלא הסכימו במהלך השנה האחרונה לשלם את מיסי הקהילה כיוון שלא הייתה אגודה קהילתית וחשבון בנק נפרד בין האגש"ח לבין חשבון בנק של האגודה שלא הייתה קיימת.לא הייתה שקיפות לאן הולכים הכספים. החברים צברו חוב כביכול לקיבוץ.עכשיו משקמה האגודה ,הוועד החדש של האגודה הקהילתית מעוניין לטפל בחובות של החברים הללו. שאלתי היא האם הם יכולים בכלל להתעסק עם נושא זה הרי אותם חברים חייביים כביכול לקיבוץ { לאגש"ח } ולא לאגודה. תודה מראש על תושבתך. אבי

  השב
 • 06:49, 7 באוקטובר 2014

  שלום רב ושנה טובה!
  לפי העולה מהשאלה, נקלטו משתכנים בהרחבה-למגורים בקיבוץ, אך אגודה שיתופית קהילתית החלה לפעול באיחור. יש להניח, כי פעולות בעבור המשתכנים הראשונים ובעבור המשתכנים-המיועדים בוצעו ע"י הקיבוץ (( במסגרתו הוותיקה כאגודה חקלאית )); תופעה נפוצה היא, כי האגודה-החקלאית הקולטת, גם נוקטת הליכי ארגון ותכנון, עד להפעלתה של אגודה קהילתית.

  מהאמור בשאלה לגבי "מספר חברים" אשר סירבו לשלם, עולה מציאות בה רוב המשתכנים הסכימו לשלם את הנדרש מכולם. אם הרקע המתואר בתשובה כאן, אכן משקף את המציאות – יש להניח, כי דרישות-תשלום תואמות ומתואמות תישלחנה מטעם אגודת-הקיבוץ או מהאגודה הקהילתית, או אף משתיהן יחד - כדי שהגורם שהשקיע עבודה וכספים בנושא, "לא יפול בין הכיסאות".

  בהגיע העת, ובהגיע דרישה כאמור – יהיו מקום וצורך לבחון את הדברים לגופם: מבחינת ביסוס ענייני ומשפטי, ולבחינת סבירות הסכום הנדרש ביחס להיקף ההשקעות ועל רקע תוצאותיהן. בבירורים ובהידברות לגבי דרישות שיגיעו, יוכלו אותם חברים-נמענים לשתף פעולה ביניהם, לרבות לצורך שכירת עו"ד – ככל שהמצב וסכומי-הדרישות יצדיקו זאת, וככל שהדרישה הכספית תעמוד בעינה לאחר בדיקה חוזרת ע"י האגודה.

  מרדכי שחם, עו"ד – מנהל הפורום

  תגובה
 • 18:25, 11 באוקטובר 2014

  תודה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.