פינוי חבר ממגורים - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • scheine

  נשלח ע"יscheine 13:55, 7 בדצמבר 2014

  שלום, האם ניתן לפנות חבר מדירה במקרה שבו חבר אחר רכש את הדירה? החבר שרכש את הדירה חתם הסכם מול הקיבוץ עם לוחות זמנים לפינוי הדירה, ללא ידיעת בחבר המגורר בדירה. החבר המגורר בדירה נמצא בתהליך בנייה של ביתו בחלקה אחרת בתחום המחנה. נוצר מצב בו לוחות הזמנים של הבנייה אינם תואמים את לוחות הזמנים שניתנו לחבר שרכש את הדירה והנ"ל דורש פינויה טרם השלמת בניית הבית. מהן זכויותיו של החבר המפונה? יש לציין שהוצא לחבר המפונה דירה חלופית. (הקיבוץ הינו קיבוץ בהפרטה ובתהליך שיוך דירות, בשלב זה חוזי ולא מול המינהל)

  השב
 • 22:58, 8 בדצמבר 2014

  שלום רב!
  לפחות לכאורה, חבר-הקיבוץ שקיבל לחזקתו ולמגוריו את יחידת-הדיור המדוברת, עקב בניית ביתו - קיבל אותו לתקופה, הדרושה באופן סביר להשלמת הבנייה ( לא כולל עיכובים בבנייה שאינם בגדר אילוץ ). זכותו זו של החבר-הבונה אמורה להיוותר בתוקפה ובעדיפותה - אם לא הותנתה מראש ע"י הקיבוץ, באפשרות ביטולה או המרתה בזכות ליחידה אחרת, במקרה של מכירה, למשל.
  החבר השני, אשר בא לרכוש ולקבל לשימושו את היחידה המדוברת – ידע ( ולפחות חייב היה לברר ולדעת ) שיש מי שמתגורר בה, וחייב היה לוודא עם הקיבוץ את מועד הפינוי או את תנאי הפינוי ע"י המחזיק. הקיבוץ, מצדו, חייב היה ליידע את החבר-הרוכש, בדבר מצב הזכויות להחזקה בנכס, לרבות תנאי סיומה.
  נטל התוצאות של התנגדות החבר-המחזיק לוותר על זכויותיו - מוטל על הקיבוץ, וכן על החבר-הרוכש. הכל, כאמור לעיל – אם אין בתנאי מסירת היחידה לחבר-המחזיק זכות לקיבוץ לדרוש את פינויה קודם לסיום הבנייה.
  אגב: אם יש לקיבוץ בית חלופי להציע למחזיק, יתכן שעליו להציעו לרוכש, לשימוש עד לפינוי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.